Wszyscy pracownicy tymczasowi w koszalińskiej NordGlass stracili pracę. Ok. 100 pierwszych ofiar narastającego kryzysu w regionie

      

To się dzieje naprawdę i niestety to dopiero początek. Jeszcze dwa miesiące temu firma produkująca szyby samochodowe,  jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek  i zatrudniająca ok 1,2 tys. pracowników miała się tak dobrze, że w czerwcu planowała uruchomić nową linię produkcyjną. Niewidzialny wróg pokrzyżował jednak plany i pokazał bardzo szybko jak kruche i niestabilne są podstawy działania nawet tak dynamicznie rozwijających się firm.             

Głównym odbiorcą szyb samochodowych był rynek europejski, ale niestety towar stał się z dnia na dzień jednym z ostatnich na liście produktów pierwszej potrzeby, nawet w niewywróconej jeszcze całkiem do góry nogami gospodarce polskiej. Jak przyznaje Ewa Majewska, HR Manager w spółce:         

„Rynki europejskie, na które eksportujemy szyby – około 80 procent naszych wyrobów –dzisiaj praktycznie nie pracują. To Włochy, Francja, Niemcy, Belgia, co dla nas oznacza praktycznie brak sprzedaży. Jednocześnie perspektywy naszych klientów na następne 6-12 miesięcy są pesymistyczne”.         

NordGlass nie zamierza się poddać, walczy o przetrwanie spowalniając na razie produkcję i reorganizując dotychczasowy system pracy. Pytanie tylko jak długo to się uda? I ilu pracowników straci jeszcze pracę?               

„Zmuszeni sytuacją dotyczącą pandemii koronowirusa, rozstaliśmy się z pracownikami tymczasowymi, nie przedłużyliśmy większości umów o pracę, kończących się w marcu 2020 roku oraz byliśmy zmuszeni pożegnać się z 22 pracownikami z fabryki w Koszalinie. Mamy zatem całkowite odwrócenie sytuacji z początku tego roku, gdzie na przestrzeni stycznia 2020 do pierwszych dni marca 2020 zatrudniliśmy ponad 80 osób. Robimy wszystko, żeby w jak największym zespole przetrwać najtrudniejsze w naszej opinii najbliższe 3-4 miesiące”.      NordGlass to nie tylko czołowy światowy producent szyb samochodowych z dwiema fabrykami w Koszalinie i Słupsku oraz siecią magazynów dystrybucyjnych w Niemczech, Francji, Danii, Szwecji, Czechach i na Słowacji, ale również  właściciel sieci napraw i wymiany szyb samochodowych w 37 ośrodkach w Polsce. Firma wielokrotnie gościła na pierwszym miejscu  w rankingu dużych Diamentów, najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce wyróżnianych przez miesięcznik Forbes.          

Jak czytamy na portalu forbes.pl:       
„Spółka na polskim rynku jest obecna od ponad dwóch dekad. Powstała na początku transfor­macji w Polsce w 1991 roku. Swoją działalność rozpoczynała pod szyldem Jaan. Firmę założyli ją Janusz Jankowiak i Andrzej Woźniakowski. Na początku „dzikiego kapitalizmu” handlowali czym się dało – cytrusami, kosiarkami, choinkami. Koledzy ze szkolnej ławki po pierwszych doświadczeniach na wolnym rynku postanowili się wyspecjalizować i postawili na branżę samochodową, a dokładnie produkcję szyb do aut. Dlaczego akurat szyby? Bo nikt inny ich nie robił. Zaczynali skromnie, jak sami przyznali – w garażu, od dystrybucji i montażu szyb samochodowych. Popyt na produkty firmy był tak duży, że władze firmy zdecydowały się na produkcję szyb wysokiej jakości pod własną marką. W 1996 roku ruszyła budowa pierwszego zakładu produkcyjnego w Koszalinie. Wraz z rozwojem, spółka rozpoczęła produkcję szyb nie tylko dla branży motoryzacyjnej, ale także na po­trzeby przemysłu kolejowego, morskiego i budownictwa. Do grona ich klientów należą Solaris, Pesa oraz Newag”.   

    
„W kolejnych latach spółka przeszła gruntowną modernizację. W 2007 roku założyciele firmy zdecydowali się sprzedać ją funduszowi inwestycyjnemu Enterprise Investors. … Nowi właściciele zmieniają nazwę firmy na NordGlass. Jak tłumaczyli, nazwa Jaan nie mówiła zbyt wiele o szybach, a NordGlass kojarzy się dobrze – „z północą, Skandynawią, czystością, twardym, odpornym i krystalicznym szkłem””.       

Obecnie właścicielem spółki jest AGC Automotive Europe.    

Na podstawie gk24.pl,  forbes.pl   

https://gk24.pl/nordglass-z-koszalina-rozstaje-sie-z-pracownikami-to-przez-epidemie-koronawirusa/ar/c1-14889401

https://www.forbes.pl/diamenty/2016/artykuly/miliony-szyb-miliony-zysku-szklany-sukces-nordglass/rd8yy2r

Oprac. BC

Obraz congerdesign z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet