Wraca bezpośredni pociąg Białystok-Hajnówka

Po blisko 30 latach zostanie przywrócony kolejowy transport pasażerski z Białegostoku do Hajnówki na linii nr 52. Było to możliwe dzięki modernizacji odcinka Hajnówka – Lewki oraz umowie między Województwem Podlaskim, a spółką Polregio.

O szczegółach poinformowali podczas piątkowej (10.07) konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś wraz z Markiem Malinowskim, członkiem zarządu, oraz przedstawicielami przewoźnika.

–  To jest dostępność komunikacyjna, którą za wszelką cenę chcemy przywrócić i oddać mieszkańcom województwa podlaskiego – mówił o decyzji o przywróceniu ruchu pasażerskiego do Hajnówki Marek Olbryś. 

Uruchomiona sto lat temu linia została zawieszona w 1994 r. Na odcinku Hajnówka – Lewki od 2018 r. prowadzony był jedynie ruch towarowy. Obecnie kolejowe połączenie między Hajnówką, a stolicą regionu jest możliwe okrężną drogą przez Czeremchę, przez co podróżni muszą pokonać trasę dłuższą o kilkadziesiąt kilometrów.

Uruchomienie połączenia to element 10-letniej umowy między Województwem Podlaskim, a spółką Polregio.

– Jesteśmy na finiszu rozmów – zaznaczył wicemarszałek Olbryś.

Dzięki podpisanej umowie od stycznia przyszłego roku na trasę Białystok – Hajnówka ma wrócić 6-8 połączeń pasażerskich dziennie. Pociągi będą obsługiwane przez spalinowe zespoły trakcyjne (autobusy szynowe) poruszające się z prędkością do 100 km/h.

Wznowienie kolejowe transportu pasażerskiego na trasie Białystok- Hajnówka wymagało modernizacji trasy nr 52 na 27-kilometrowym odcinku Hajnówka – Lewki. Wybudowano na nim nowe tory, 12 obiektów inżynieryjnych, 22 przejazdy, w tym 13 z nowoczesnymi urządzaniami zabezpieczenia ruchu kolejowego oraz siedem przystanków wyposażonych w nowoczesne perony. 

– Jesteśmy świadkami wspólnych działań samorządu i rządu. To dobry moment dla mieszkańców województwa podlaskiego – mówił obecny na konferencji Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej.

Natomiast poseł Jarosław Zieliński zaznaczył, że to decyzja historyczna.

– Nowa linia będzie dobrze służyła podróżnym i to dobry przykład na to, że „można”

Uczestnicy konferencji podkreślali dobrą współpracę między Polregio, a obecnym zarządem województwa.

– Ta współpraca jest bardzo dobra. Staramy się inwestować w tabor i zaplecze. Mamy nadzieję, że ta linia, ale także cała siatka połączeń, będzie służyła tak mieszkańcom województwa podlaskiego, jak i turystom odwiedzającym region – mówił Artur Martyniuk, prezes Polregio.

Planowana między Województwem Podlaskim, a Polregio umowa o świadczenie usług publicznych na lata 2021-2030 zakłada stopniową reaktywację ruchu pasażerskiego również na innych odcinkach, a także wzrost liczby połączeń na liniach, po których już kursują połączenia.

Wicemarszałek Olbryś, nadzorujący transport w urzędzie marszałkowskim, zaznaczył, że mieszkańcy regionu są zainteresowani połączeniami kolejowymi, a zarząd nie zamierza oszczędzać na dostępności komunikacyjnej.

– Transport kolejowy jest szybszy, bezpieczniejszy i, co nam leży na sercach, ekologiczny – zaznaczył. 

Po zakończonej konferencji jej uczestnicy wsiedli do pociągu, który przejechał zmodernizowaną trasą z Białegostoku do Hajnówki

Dodaj komentarz