W Szczecinie tonącemu przedsiębiorcy brzytwę

Jak donosi portal szczecin.tvp.pl magistrat szykuje  podwyżkę stawki podatku od nieruchomości o prawie 4 proc., a projekt stosownej uchwały został już przyjęty przez radnych sprzyjających prezydentowi z klubów Bezpartyjnych i Koalicji Obywatelskiej, którzy stanowią w radzie miasta większość.           

Chodzi o podniesienie stawki podatku do … maksymalnie dopuszczalnej przepisami. Miasto, którego dziura budżetowa wynosi już ok. miliarda złotych zamierza w ten sposób pozyskać kosztem swoich mieszkańców dodatkowe 6,8 mln złotych. Szczecinianie tą niespodziewaną zagrywką magistratu są oburzeni. Najbardziej na tym ucierpią niestety przedsiębiorcy! A to oni przecież generują wpływy do kasy miasta.            

Jak twierdzi w rozmowie z dziennikarzem portalu szczecin.tvp.pl wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Robert Lewandowski:            

,,Jest to kolejny skok na kasę Urzędu Miejskiego w Szczecinie, na kasę przedsiębiorców.(…)”.         

   
Opozycyjni radni PiS byli przeciw, choć oczywiście pewności o tym czy chodziło im rzeczywiście o dobro lokalnej społeczności czy raczej tylko o wojnę polityczną, mieć po ostatnich zagrywkach Prawa i Sprawiedliwości nie można! Swoje stanowisko motywują jakże chwalebną koniecznością wspierania firm w czasie obecnego kryzysu (do którego zresztą doprowadził rząd PiS) oraz obawą o przetrwane lokalnych przedsiębiorstw.                           

Pomimo tego, że trudno nie zgodzić się z argumentami radnych PiS warto zapamiętać słowa komentarza Dariusza Mateckiego szefa Solidarnej Polski w regionie i użyć ich kiedy rządzący politycy z tej samej formacji zacisną obywatelom pasa nowymi podatkami i innymi daninami:     

       
,,To jest trochę bezczelne, kiedy ludzie teraz często stają przed wyborem, żeby kogoś zwolnić, że nie mają na czynsz, to jeszcze im dowalić kolejne opłaty”.            

Prezydent Krzystek w  podwyżce, a trzeba dodać, że było ich już w ostatnim czasie kilka, nie widzi nic zdrożnego. Zasłania się pomocą finansową, której miasto udzieliło poszkodowanym koronakryzysem przedsiębiorcom w wysokości 189 milionów złotych. Zapomniał jednak o pewnym drobnym szczególe, że większość wsparcia, to pożyczki, które przedsiębiorcy będą musieli zwrócić! A polski rząd konsekwentnie im to utrudnia zmierzając do wygaszenia krajowej gospodarki.              

Przedsiębiorcy i mieszkańcy Szczecina już się zastanawiają co po drastycznych podwyżkach stawek za wywóz śmieci, opłat w lokalach komunalnych, czy w Strefie Płatnego Parkowania i oczywiście wzroście podatku od nieruchomości, będzie następne!            

Opracowanie BC 


Źródło:   

Get involved!

Comments

No comments yet