W Polsce sięgajmy po rzeczy polskie. Jeżeli nasze nawyki zmienimy o 1 proc. to w gospodarce może zostać ponad 6 mld zł – 30% albo L

Kampania społeczna „Wybieram 590 – sobota dla Polski” zachęca do wybierania podczas codziennych zakupów polskich produktów i usług. Zmiana nawyków konsumenckich mogłaby przynieść polskiej gospodarce dodatkowe kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie.- Warto kupować i promować produkty które są bliskie nam, czyli wytworzone przez naszych przyjaciół, znajomych w polskich firmach na terenie Polski- mówi ekspert.

7 grudnia w całym kraju zostanie przeprowadzona pierwsza kampania społeczna promująca zakup polskich produktów i usług. Akcja zrodziła się z inicjatywy podczas Kongresu 590 w Jesionce pod Rzeszowem- mówi AIP Artur Niewrzędowski, #Wybieram590. – Akcja ma na celu wspieranie podczas naszych codziennych decyzji zakupowych produktów i usług polskich firm. Jeżeli kupimy produkty polskich firm produkujących w Polsce w naszej gospodarce daje dużo pieniędzy. Jeżeli nasze nawyki zmienimy o 1 proc. to w gospodarce może zostać ponad 6 mld zł. te pieniądze posłużą nam dalej.

– dodaje

Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Wybieram 590 – sobota dla Polski, ma uświadomić jakie korzyści wynikają z kupowania rodzimych produktów. Okazuje się, że w przypadku produktów i usług spełniających dwa kryteria „polskości”, czyli wytwarzanych w Polsce, przez firmy z polskim kapitałem – z każdej złotówki wydanej na taki produkt do krajowej gospodarki wróci aż 79 groszy. W przypadku produktów zagranicznych firm, ale produkowanych w Polsce kwota ta wyniesie 76 groszy. Natomiast dla produktów w pełni zagranicznych, a tylko sprzedawanych na terenie naszego kraju, z każdej złotówki przeznaczonej na ich zakup pozostanie w Polsce jedynie 25 groszy- wynika z analizy firmy Grant Thorton.

Pomysłodawcy akcji przekonują, że Polacy nie zdają sobie sprawy, że dzięki umiejętnej identyfikacji źródła pochodzenia kupowanych produktów, nie wydając więcej pieniędzy, mogą wspierać rodzimą gospodarkę. Pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia tego celu jest preferowanie podczas codziennych decyzji zakupowych rodzimych produktów i usług.

Kupując produkty patrzmy na kod kreskowy, jeżeli zaczyna się od 590 i spojrzymy na nazwę producenta to w większości przypadków możemy być pewni, że jest to produkt wytwarzany w Polsce albo od polskiej firmy lub firmy zarejestrowanej w Polsce albo od formy, która zarejestrowała w Polsce produkt pod kodem 590. To jest taki prefiks. Każdy kraj ma swój kod zaczynający się od określonego zbioru cyfr, Polska to jest właśnie 590.

– mówi Niewrzędowski.

W ramach kampanii odbędzie się akcja #sobotadlaPolski. Organizatorzy, partnerzy i ambasadorzy projektu będą zachęcać Polaków, żeby w sobotę 7 grudnia podczas zakupów identyfikowali źródło pochodzenia i sięgali po polskie produkty i usługi. Jeśli ich kod zaczyna się od cyfr 590 w większości przypadków są one wytworzone przez firmy związane z naszym krajem.

Najczęściej robiąc zakupy kierujemy się albo globalną marką albo ceną. Jeżeli kierujemy się ceną to bardzo często popełniamy błąd, ponieważ kupując produkt o jeden grosz tańszy od tego polskiego nie wiemy o tym, że wybierając polski produkt w naszej gospodarce zostanie więcej pieniędzy, tym sami więcej zyskamy. Nie zawsze warto połasić się o 1 grosz niższej ceny

– podsumowuje ekspert.

Dodaj komentarz