Warmińska Łynostrada oznakowana i oficjalnie otwarta

Trekkingowa trasa przez Warmię została oficjalnie otwarta. Poprowadzenie liczącego około 60 kilometrów regionalnego szlaku rowerowego wzdłuż Łyny to rozwinięcie inicjatywy Łynostrady, będącej jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych Olsztyna.

Warmińska Łynostrada łączy z kolei stolicę regionu oraz Dywity i Dobre Miasto z Lidzbarkiem Warmińskim, a w perspektywie przez gminy Stawiguda, Olsztynek i Nidzica prowadzić będzie do źródeł rzeki Łyny.

Powstanie Łynostrady jest wynikiem prac, które w 2016 roku zainicjowane zostały przez Pawła Klonowskiego ze Stowarzyszenia „Wizja Lokalna”, Mirosława Arczaka ze Stowarzyszenia „Młyn” oraz Mariana Juraka z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PTTK. Kamieniem węgielnym okazała się natomiast deklaracja współpracy podpisana w 2018 roku. Dzięki niej do inicjatywy przystąpiły samorządy Olsztyna, Dywit, Dobrego Miasta oraz gminy i miasta Lidzbark Warmiński, powiaty Olsztyński i Lidzbarski, nadleśnictwa Kudypy i Wichrowo, a także Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow.

W planach na przyszłość jest jeszcze między innymi przygotowanie do pozyskania środków unijnych na rozwój w ramach kolejnej perspektywy unijnej, co umożliwiłoby poprawę komfortu przejazdu poprzez wykonanie większych inwestycji infrastrukturalnych, a także przedłużenie przebiegu przez gminy Stawiguda, Olsztynek i Nidzica do źródeł rzeki Łyny.

Źródło: Radio Olsztyn

Foto: Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”