Szczecin zaprasza na finał regat wielkich żaglowców

Finał The Tall Ships Races wpisał się już na dobre na listę  wydarzeń kulturalnych Szczecina. Organizatorzy powierzyli miastu funkcję gospodarza finału zlotu żaglowców również w 2021 roku. Jest to wielkie wyróżnienie dla miasta, które jako jedyne po raz czwarty gościć będzie największe i najszybsze żaglowce i jachty morskie oraz miłośników żeglarstwa z kraju i całego świata. Oczywiście pod warunkiem, że pandemia, a raczej decyzje rządzących nie pokrzyżują tych planów.           

Na razie jak donosi portal gs24.pl przygotowania do zlotu zaplanowanego w okresie od 31lipca do 3 sierpnia, idą pełną parą, a program wydarzeń towarzyszących jest tak pomyślany, aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś atrakcyjnego, nawet jeśli nie przepada za żeglowaniem. Festiwale i muzyka nie tylko szantowa, Strefa Sportu, Strefa Dziecięca, Jarmark pod Żaglami, czy wesołe miasteczka będą świetną zachętą do spędzenia przyjemnie i pożytecznie czasu z rodziną na świeżym powietrzu, a dla lokalnych przedsiębiorców z poszkodowanych lockdownami branż czasem zregenerowania mocno nadwątlonych sił i nadrobienia strat.          

W tym roku ze względu na tzw. pandemię, aby zapobiec dużym skupiskom ludzkim, nie będzie jak dotąd jednej wielkiej sceny muzycznej na reprezentacyjnych Wałach Chrobrego, ale rozsiane w centrum miasta małe ośrodki rozrywki. Przewidziano ich aż dziewięć. Wśród atrakcji koncerty, potańcówki, spektakle teatralne, warsztaty i kino plenerowe. Zamiast wielkich gwiazd będą tym razem bawić mieszkańców i gości lokalni artyści, którym również koronawiusowe decyzje rządzących mocno nie sprzyjały.               
Regaty na Bałtyku będą trwały sześć tygodni, a żaglowce biorące w nich udział mają na trasie do Szczecina jeszcze cztery inne porty: w Kłajpedzie, Turku, Tallinie i Mariehamn. W Szczecinie zacumuje aż 40 jednostek, w tym cztery klasy A, czyli z ożaglowaniem rejowym o długości całkowitej powyżej 40 metrów. W międzynarodowych regatach The Tall Ships Races 2021 nie zabraknie też reprezentacji Szczcina. Na żaglowcu Pogoria oraz jachcie Dar Szczecia staną w szranki z najlepszymi załogi składające się łącznie ze 132 żeglarzy.        

Opracowanie BC 
Źródło: 

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz