Święto Miasta 2021

Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień – od 20 do 27 czerwca 2021 r.

Przed nami kolejne Święto Miasta obchodzone w cieniu pandemii koronawirusa. Toruńskie instytucje dołożyły jednak wszelkich starań, aby ten świąteczny czas był bogaty w atrakcje. Przed nami osiem dni wypełnionych koncertami, spektaklami oraz zawodami sportowymi. Przypominamy, że podczas wszystkich wydarzeń w tym czasie obowiązywać będzie rygor sanitarny, a uczestnicy będą zobowiązani do przestrzegania aktualnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Dni Torunia – koncerty, spektakle i okazja do zadumy

Tegoroczne obchody Święta Miasta upłyną pod znakiem licznych koncertów na otwartym powietrzu. Pierwsze występy torunianie będą mogli usłyszeć już w poniedziałek 21 czerwca. Toruńscy artyści i muzykujący amatorzy obchodzący Święto Muzyki będą tego dnia urządzać spontaniczne koncerty w różnych punktach toruńskiego Zespołu Staromiejskiego. Dwa dni później, 23 czerwca o godz. 17:00, na scenie ustawionej na Rynku Staromiejskim, zabrzmią tradycyjne celtyckie piosenki i melodie taneczne w wykonaniu toruńskiego zespołu Thorn. Wieczorem natomiast mieszkańcy będą mogli posłuchać największych rockowych przebojów z lat 80. w programie Marcina Januszkiewicza „Perfect Lady Pank”.
Tradycyjnie w programie Święta Miasta, oprócz kulturalnych atrakcji, znajdzie się także miejsce na część oficjalną. W czwartek, 24 czerwca, w katedrze śś. Janów odbędzie się msza w intencji miasta. Tego samego dnia Rynek Staromiejski rozkołyszą aż trzy koncerty. Pierwszy z nich, mieszkańcy i turyści odwiedzający Toruń, usłyszą już o godz. 14:00 w wykonaniu Asi Czajkowskiej oraz Bartka Staszkiewicza. O godz. 17:00 do zabawy porwie publiczność Muzyczna Załoga Jedynki, a o 20:00 wystąpi grupa Starless. Nieco wcześniej, bo o godz. 19:00, będzie z kolei okazja do wysłuchania koncertu orkiestry Kaunas Bigbendas, odbywającego się na Scenie Szekspirowskiej Teatru Baj Pomorski w ramach Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica.
W piątek 25 czerwca na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpią: o godz. 17:00 zespół Red Notes oraz o godz. 19:00 zdobywczyni tytułu Toruńskiej Nadziei Roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy 2016 – Sara Pach. W czwartek i piątek torunianie będą mieli również okazję posłuchać niecodziennych koncertów w swoich domach, a to za sprawą mobilnej sceny, która podobnie jak podczas majówki, będzie przejeżdżać ulicami toruńskich osiedli. Obchody Święta Miasta zakończą w niedzielę 27 czerwca dwa koncerty. O godz. 17:00 przed toruńską publicznością wystąpi zespół Drink Bar, a o godz. 20:00 na scenie pojawi się grupa bluesowa Open Blues.

Wydarzenia dla rodzin i najmłodszych

Nie zabraknie atrakcji, które szczególnie uradują młodszych odbiorców. Już w niedzielę 20 czerwca na terenie Zamku Krzyżackiego odbędzie się Zamkowy Festyn Integracyjny, czyli wydarzenie dla całej rodziny. 26 i 27 czerwca na Bulwarze Filadelfijskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprosi wszystkich młodych odkrywców na specjalne stanowiska naukowe, gdzie będzie można zamienić się w detektywów oraz sprawdzić co wabi owady. Na Rynku Staromiejskim na dzieci czekać będą z kolei animatorzy oraz pokazy cyrkowe i iluzjonistyczne. Nieco starsze dzieci, spragnione cyrkowych i teatralnych wrażeń, z pewnością zainteresują warsztaty kuglarskie.
W sobotę 26 czerwca, podczas Nocy Muzeów, w swoje progi zapraszają różne oddziały toruńskiego Muzeum Okręgowego. Swoje piwnice na nocne zwiedzenie otworzy wtedy również Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. O godz. 22:00, w Ruinach Zamku Krzyżackiego, odbędzie się też spektakl ogniowy „Kupalnocka czyli walentynki po słowiańsku”.
Podczas Święta Miasta nie zabraknie również okazji do spotkania ze światem teatru. W Teatrze Baj Pomorski od piątku 25 czerwca do niedzieli 27 czerwca odbywać się będą spektakle z wykorzystaniem lalek teatralnych, „Jaś i Małgosia” oraz „Przygody Doktora Bonifacego Trąbki”. Ciekawą atrakcją dla dzieci będzie możliwość spotkania wędrujących od 24 do 27 czerwca na ulicach miasta, słynnych historycznych postaci, które z chęcią podzielą się z najmłodszymi wiedzą o swoim życiu i dawnym Toruniu.

Piernikowa Aleja Gwiazd

Podczas Dni Torunia nie może zabraknąć tradycyjnej ceremonii odsłonięcia kolejnej mosiężnej Katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd. Na tabliczkach, w kształcie toruńskiego przysmaku, wmurowanych w chodnik na Rynku Staromiejskim, znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Miasta Torunia. W tym roku przyznana zostanie szczególna Katarzynka dedykowana wszystkim osobom, ratującym życie i zdrowie torunian podczas pandemii koronawirusa.

– To są tysiące ludzi. Rzesze tych, którzy w tym czasie pracowali – albo bezpośrednio, w kontakcie z chorymi, zakażonymi, często z umierającymi; albo pośrednio, z daleka. Szczególnie w pierwszym okresie pandemii mieliśmy wielki ruch na rzecz wspierania systemu ochrony zdrowia, również poprzez dary rzeczowe przekazywane przez sponsorów. Chcemy tę katarzynkę dedykować wielu ludziom, poprzez symboliczną obecność ich przedstawicieli – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Tegoroczne odsłonięcie katarzynek odbędzie się w sobotę 26 czerwca przed Dworem Artusa o godz. 20:00. Uroczystościom towarzyszyć będą dwa niecodzienne koncerty. O godz. 19:00 na scenie na Rynku Staromiejskim, wystąpi chór Medici Cantares, działający przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej, składający się z lekarzy, studentów medycyny i innych miłośników muzyki. Po odsłonięciu Katarzynki Toruńska Orkiestra Symfoniczna – również na Rynku Staromiejskim – zaprosi na niezwykły koncert wieńczący Piernikową Aleję Gwiazd. Wystąpi Orkiestra Kawalera de Saint George.

Dni Miasta na sportowo

Podczas Święta Miasta nie zabraknie również sportowych emocji. Od 21 do 27 czerwca na terenie X Liceum Ogólnokształcącego odbywać się będzie toruński turniej siatkówki plażowej – Plaża Gotyku. W piątek i sobotę wszyscy zebrani na Rynku Nowomiejskim będą mogli dopingować strażaków z całej Polski biorących udział w zawodach The Fire Fit Championship. Wodne klimaty z pewnością będzie można za to poczuć w sobotę, 26 czerwca podczas regat o puchar Prezydenta Miasta Torunia organizowanych wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego.

Kino Letnie

Dla wielbicieli kina przygotowano seanse w ramach Kina Letniego ECF Camerimage, organizowanego na Scenie plenerowej za CKK Jordanki. Od czwartku do niedzieli na torunian spragnionych filmowych emocji o godz. 22:00 czekać będą filmowe niespodzianki z najwyższej półki.
Dwa niecodzienne filmy torunianie będą mogli również obejrzeć w Ruinach Zamku Krzyżackiego. W niedzielę 20 czerwca o godz. 21:30 odbędzie się pokaz filmu „Komturia” wyświetlanego na ścianach zamku. Tydzień później, 27 czerwca, również o godz. 21:30, odbędzie się pokaz filmu historycznego „Habit i zbroja”.

Konkurs na Święto Muzyki
21 czerwca, jak zawsze tego dnia, Toruńska Agenda Kulturalna zaprosi torunian na Święto Muzyki. Wydarzenie odbywać się będzie w nowej formule, bo jako konkurs. Muzykujący mieszkańcy miasta, zarówno amatorzy, jak i zawodowcy, będą mieli szansę nie tylko uczestniczyć w wydarzeniu, ale również wygrać atrakcyjne nagrody. Wystarczy wykonać krótki koncert w plenerze Torunia i przesłać jego nagranie wideo do Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Formę i rodzaj muzyki definiuje zupełna dowolność – podczas Święta Muzyki liczy się przecież wspólne świętowanie. Autorzy trzech najciekawszych występów zostaną wyróżnieni nagrodami pieniężnymi – 1.500 zł, 1.000 zł i 500 zł. Uczestnicy zobowiązani będą do zachowania aktualnych na dzień wydarzenia zasad bezpieczeństwa związanych z koronawirusem. Nadesłane materiały udostępnione zostaną on-line i będą bezpłatnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Tym samym zachowany zostanie przekaz wydarzenia, który od pierwszej edycji zaprasza do wspólnego celebrowania muzyki! Pełny regulamin konkursu dostępny na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Szczepienia podczas świętowania

W sobotę 26 czerwca i niedzielę 27 czerwca na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego będzie okazja do zaszczepienia się przeciw COVID-19. W godz. 10.00-18.00 ędzie można zaszczepić się szczepionką Johnson & Johnson, zaś dla młodzieży między 12 a 18 rokiem życia dostępna będzie również szczepionka firmy Pfeizer.

– Wychodzimy do miejsc, gdzie jest więcej osób. Warto przy okazji świętowania pomyśleć również o swoim bezpieczeństwie – zachęca prezydent Michał Zaleski.

źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/swieto-miasta-2021

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz