Ścieżka rowerowa łącząca Świnoujście z Międzyzdrojami – czy powstanie tylko od strony Międzyzdrojów?

Nadmorska ścieżka rowerowa Świnoujście – Międzyzdroje, której budowa jest planowana od prawie 10 lat nie może od strony Świnoujścia ruszyć z kopyta, ponieważ Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska martwi się o zniszczenie cennych przyrodniczo siedlisk nadmorskich w chronionym obszarze Natura 2000 wysp Wolin i Uznam, przez który ma ona przebiegać. Według urzędników może przyczynić się m.in. do degradacji chronionej tzw. wydmy szarej. Uzyskanie, więc przez władze Świnoujścia pozwoleń środowiskowych od zastanawiających się od lat urzędników nad tym jakie mogą być skutki budowy nowego szlaku rowerowego, było do tej pory niemożliwe.             

Co ciekawe jak czytamy w portalu gs24.pl władze Międzyzdrojów nie mają podobnych problemów z odcinkiem tej samej ścieżki, którego budowa spoczywa na ich barkach. Najwyraźniej pomimo tego, że również będzie przebiegała ona jak w przypadku części od strony Świnoujścia, w koronie wydm, weryfikacja przewidywanego stopnia ingerencji ścieżki w środowisko naturalne nie sprawiła urzędnikom większych trudności i konieczne pozwolenia środowiskowe wydali. Wykonawca robót nie tylko rozpoczął już prace, ale nawet zadeklarował ich ukończenie do końca maja tego roku. Urząd Gminy Międzyzdroje już zachęca więc miłośników wypraw rowerowych do letnich wycieczek i ,,podziwiania nadmorskich widoków” oraz delektowania się morską bryzą.              

Niestety od strony Świnoujścia budowa nowego szlaku nie będzie możliwa dopóki urzędnicy nie zmienią swojego stanowiska, że specyfika obszaru przebiegu ścieżki, która co ciekawe ma powstać na bazie od dawna istniejącego rowerowego szlaku nadmorskiego R10, utrudnia wydanie pozytywnej decyzji. Ścieżka ta sama, a decyzje różne. Czy mamy więc do czynienia z kolejnym urzędniczym kuriozum? Urzędnicy mogą zawsze zasłonić się różną intensywnością występowania cennych przyrodniczo siedlisk, ale jednak pozostaje wrażenie, że coś z tymi pozwoleniami na budowę ścieżki w granicach Świnoujścia jest nie tak. Chyba brakuje urzędniczej dobrej woli aby znaleźć satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.                 

Opracowanie BC 
Źródło:       

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz