Rowerem wokół Wielkich Jezior Mazurskich

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował o dofinansowaniu projektu „Mazurska Pętla Rowerowa”. Projekt Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie zostanie wsparty ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 kwotą ponad 47 mln zł.

Podzielone na dwa etapy przedsięwzięcie ma na celu przygotowanie i uruchomienie 300-kilometrowej trasy rowerowej, wytyczonej wokół Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

W ramach projektu powstaną lub zostaną zmodernizowane zarówno trasy o twardej nawierzchni, jak i drogi szutrowe, mosty, przepusty i kładki pieszo-rowerowe. Zaplanowano także wybudowanie wież widokowych oraz oznaczenie miejsc cennych przyrodniczo.

Nowoczesna trasa rowerowa obejmować będzie profesjonalne miejsca obsługi rowerzystów oraz inną niezbędną infrastrukturę ułatwiającą zwiedzanie i poznawanie Krainy Wielkich Jezior z perspektywy ścieżki rowerowej.

– To unikatowy na skalę międzynarodową projekt, bo łączy atrakcje szlaku rowerowego i wodnego. Patrząc na poziom zaangażowania tak wielu jednostek, jestem przekonany, że Mazurska Pętla Rowerowa stanie się kolejną wielką marką regionu.

komentuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Mazurska Pętla Rowerowa będzie przebiegać przez 10 mazurskich gmin (Węgorzewo, Pozezdrze, Giżycko, Miłki, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, Mrągowo, Ryn) oraz dwa miasta (Giżycko oraz Mrągowo).

W realizację projektu zaangażowanych jest niemal 30 podmiotów, w tym m.in. samorządy, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, GDDKiA czy też nadleśnictwa z krainy WJM. Przewodnią rolę pełni zaś Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, z którym samorząd województwa współpracuje na innych płaszczyznach.

Wartość całej inwestycji sięga 80 mln zł. Realizacja projektu potrwa do 2023 roku, lecz już dziś można korzystać z wielu odcinków trasy.

Oprac. Es.

Źródło i foto: UMWW-M