Raport z placu budowy drogi ekspresowej S19

Na niektórych jej odcinkach od Sokołowa Małopolskiego do granicy z województwem lubelskim położono już asfalt. Zaawansowane są też prace przy obiektach inżynieryjnych. Cała nowa trasa do Lublina ma być gotowa na przełomie 2021 i 2022 roku.

Trasa S19 będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Trwa już budowa wszystkich odcinków między Sokołowem Małopolskim a Lublinem, w tym sześciu na Podkarpaciu. To jeden z nich – od Rudnika nad Sanem do Niska. Ma 6 kilometrów długości i ma być gotowy w październiku przyszłego roku.

Krzysztof Mokrzyński, kierownik budowy S19 Rudnik Nad Sanem, Nisko Południe – W tym momencie mamy etap robót ziemnych, a na niektórych odcinkach wchodzimy na roboty bitumiczne.

Adam Zarzycki, dyrektor kontraktu S19 Rudnik Nad Sanem, Nisko Południe – Obecnie mamy zrealizowane 55 procent. Kontraktu i postęp prac jest zgodny z harmonogramem.

Węzeł Rudnik nad Sanem połączy S19 z drogą krajową nr 77 oraz budowaną obwodnicą Stalowej Woli i Niska. Wraz z budową drogi powstają także wiadukty i przejścia dla zwierząt. Na podobnym etapie zaawansowania są też prace na odcinku Podgórze Kamień.

Piotr Szafarowicz, zastępca dyrektora kontraktu S19 Podgórze Kamień – W tym momencie roboty ziemne mamy już dość mocno zaawansowane. Rozpoczęliśmy pierwsze warstwy konstrukcyjne, realizujemy też pierwsze roboty bitumiczne.

W początkowej fazie budowy jest natomiast trasa od Sokołowa Małopolskiego do Kamienia. Wykonawca rozpoczął tu prace 10 lipca – obecnie wykonuje roboty ziemne. Jak podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – budowa wszystkich odcinków do granicy z województwem lubelskim idzie zgodnie z harmonogramem.

Joanna Rarus,
 GDDKiA w Rzeszowie – Prace są na różnym stopniu zaawansowania w zależności od tego kiedy podpisywane były umowy, natomiast cały przebiegiem pojedziemy najpóźniej początkiem 2022 roku. Mówię najpóźniej, bo część odcinków będzie zrealizowana końcem przyszłego roku.

Jeśli chodzi o odcinki na południe od Rzeszowa, na etapie opracowywania przez wykonawcę projektu jest trasa Rzeszów -Południe Babica. Kolejne do granicy ze Słowacją są w fazie koncepcji programowej, czyli uszczegóławiania wyglądu danego odcinka drogi.

– Dla dwóch odcinków od Iskrzyni do Miejsca Piastowego i od Miejsca Piastowego do Dukli chcemy jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy.


Cała droga ekspresowa S19 ma być gotowa w 2026 roku, a jej budowa będzie kosztowała 30 mld złotych. Będzie częścią międzynarodowego szlaku Via Carpathia z Litwy do Grecji.

Źródło: TVP 3 Rzeszów-Aktualności

Dodaj komentarz