Intronizacja Króla Kurkowego 2021

Uroczystość intronizacji Króla Kurkowego AD 2021 na Rynku Staromiejskim otworzyła toruńskie Święto Miasta, które obchodzić będziemy od 20 do 27 czerwca 2021 r.

Na zdjęciu pasowanie na króla kurkowego

Zgodnie z tradycją kultywowaną przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu: „aby dosięgnąć zaszczytu bycia Królem Kurkowym, należy wykazać się celnym okiem i pewną ręką kura z żerdzi strącając”. Dlatego wybór Króla Kurkowego poprzedził turniej strzelecki, w którym wyłoniony został nowy Król, a także Pierwsza Dama oraz Pierwszy i Drugi Rycerz.

Uroczystość intronizacji zgromadziła w dniu 20 czerwca 2021 r. na Rynku Staromiejskim rzesze torunian i turystów odwiedzających nasze miasto w piękny słoneczny weekend. Królem Kurkowym AD 2021 został Wojciech Zajkowski, któremu insygnia wręczył prezydent Michał Zaleski. – Bracie Wojciechu, w uznaniu Twoich zasług dla miasta Torunia oraz bractwa, a zwłaszcza wykazanego kunsztu strzeleckiego,  nadaję Ci godność Króla Kurkowego AD 2021 Toruńskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Jako symbol Twej godności wręczam ten oto łańcuch królewski. Tak jak Twoi poprzednicy, bądź zawsze wierny swemu miastu i bractwu – mówił uroczyście prezydent.

Koronacji towarzyszyły gromkie okrzyki „Wiwat nowy król!”, wystrzały z broni i hymn bractwa odegrany przez orkiestrę wojskową. Nowy król musiał również dopełnić brackiego rytuału i jednym łykiem wypić zacny kufel brackiego napoju.
Wybrana została także asysta nowego króla – Pierwszym Rycerzem został Leszek Polak, a Drugim – Maciej Ciechowski. Z kolei miano Pierwszej Damy przypadło Urszuli Polak.

– Zapewne w XIV wieku, kiedy Bractwo Kurkowe powstawało w naszym mieście, już wówczas przesłanie bractwa było głośno wypowiadane i do dziś pozostało – że w Bractwie Kurkowym ćwicz oko i dłonie w ojczyzny – a ja dodaję – miasta – obronie. I ta obrona w czasach, kiedy miasta musiały borykać się z walkami, była dosłowną. Teraz to jest przesłanie – pokazanie innym, że patriotyzm, także ten lokalny, pozostaje w sercach torunian – powiedział prezydent Michał Zaleski. Podziękował także członkom Bractwa za bezinteresowną pomoc podczas pandemii.

Na koniec uroczystości, tradycyjnie już Kurkowe Bractwo Strzeleckie złożyło kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, a następnie wraz z orkiestrą przemaszerowało przez toruńską starówkę.

Fot. Adam Zakrzewski

źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/intronizacja-krola-kurkowego-2021-0

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz