Gdańsk odwiedziło w zeszłym roku prawie dwa razy mniej turystów

Przyszła wiosna, sezon turystyczny więc czas zacząć, ale jak to zrobić kiedy pandemiczne ograniczenia zdecydowanie w tym przeszkadzają, zarówno obywatelom, którzy chętnie by zrelaksowali się i zapomnieli o koronakoszmarze, jak i hotelarzom, restauratorom i przedstawicielom paru jeszcze innych branż, którzy dzięki lockdownom już nawet na przysłowiowy chleb nie mają.          

Jak donosi portal trojmiasto.pl w zeszłym roku Gdańsk, który słynie z wielu atrakcji turystycznych odwiedziło zaledwie 2 mln osób, co w porównaniu z sezonem 2019 oznacza spadek prawie o połowę, i choć wystawili za pobyt bardzo wysokie noty, średnia 8,9 w skali do 10, w tym roku może być jeszcze gorzej. Rządzący uparli się na trzeci akt dramatu, a tym razem nie ma na podorędziu żadnych wyborów, które poprzednio okazały się tak skuteczną metodą na powstrzymanie epidemii. Tak więc branża turystyczna i wszystkie inne z nią powiązane nie mają co liczyć na odważne luzowanie obostrzeń. 

Z raportu Gdańskiej Organizacji Turystycznej o stanie lokalnej turystyki wynika, że tzw. pandemia oprócz dramatycznego spadku liczby turystów zmieniła również proporcje jeśli chodzi o gości krajowych i zagranicznych. Dotąd ci drudzy stanowili ok. 30 proc. wszystkich odwiedzających miasto, niestety w 2020 roku było ich zaledwie ok. 300 tys., czyli aż o 75 proc. mniej niż w roku poprzedzającym, więc stanowili tylko 15 proc. wszystkich gości. 

Tym razem, więc to Polacy, a nie Niemcy, Szwedzi, Norwegowie czy Brytyjczycy, którzy upodobali sobie od lat wakacje w Gdańsku nad polskim morzem, ochronili rodzimą branżę turystyczną przed całkowitym upadkiem. Aż 1,6 mln Polaków zdecydowało się na wizytę w 2020 roku w Gdańsku, i choć nie obyło się i w tym przpadku bez spadku o 28 proc., to można mówić jednak o sukcesie, ponieważ rok wcześniej stanowili 66 proc. wszystkich turystów, a w 2020 aż 85 proc. 

Wszystko wygląda w kraju pięknie, tylko kto uratuje ledwie żywą turystykę w tym roku?!        

Opracowanie BC 


Źródło:     

https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/44-proc-mniej-turystow-odwiedzilo-Gdansk-w-2020-r-n154645.html

Obraz https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Gda%C5%84sk, Michał Słupczewski

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz