Drezynami po Puszczy Białowieskiej będzie można jeździć także w przyszłym sezonie

Z tej atrakcji turystycznej korzysta wiele osób, które odwiedzają województwo podlaskie, a w szczególności Puszczę Białowieską.

Bo drezyny przewożące turystów malowniczym szlakiem, to niewątpliwa atrakcja. Dzięki dofinansowaniu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. drezyny będą woziły turystów także w przyszłym sezonie.

Tegoroczny sezon turystyczny był zdecydowanie krótszy. Niestety, za sprawą epidemii koronawirusa, część atrakcji była dostępna znacznie później, niż działo się to w poprzednich latach. Na przykład zazwyczaj pierwsze kursy drezynami można było odbywać jeszcze pod koniec kwietnia, a w trakcie majówki, wszystko działało już pełną parą. W tym roku w kwietniu, w Polsce, mieliśmy największe obostrzenia sanitarne, w związku z czym nie można było korzystać z tego rodzaju atrakcji.

Trzeba jednak pamiętać, że koronawirus to nie jedyny problem związany z funkcjonowaniem przejazdów drezynami. Aby mogły się one poruszać po torach potrzebne są nakłady finansowe na infrastrukturę, aby była ona bezpieczna dla użytkowników. I w tej sprawie z pomocą przyszła spółka PKP Polskie Koleje Państwowe, która przekazała materiały niezbędne do korzystania z przejazdów drezynami od Nieznanego Boru do Białowieży.

Powiat Hajnowski wprowadził ruch drezynowy. Na potrzeby przedsięwzięcia PLK przekazały ponad 400 drewnianych podkładów, szyny i elementy potrzebne w torze. Materiały będę wykorzystane do poprawy stanu „linii drezynowej” od Nieznanego Boru do Białowieży

– przekazała spółka PKP PLK.

To oznacza, że w przyszłym sezonie turystycznym drezyny nadal będą mogły bezpiecznie wozić turystów. Choć nie tylko, ponieważ drezyny wykorzystywane są także do przemieszczania się robotników, którzy prowadzą prace naprawcze lub przewożą tych, którzy oddelegowani są do nadzoru stanu linii kolejowych.

Drezyny, to nic innego jak pomocnicze pojazdy kolejowe o napędzie ręcznym, mechanicznym lub spalinowym, z których obecnie korzystają, jak wspomnieliśmy, pracownicy oraz turyści. Z roku na rok chętnych na przejażdżki drezynami zresztą jest coraz więcej.

Po Puszczy Białowieskiej jeżdżą co roku po torach nieczynnej linii kolejowej cztery drezyny napędzane ręcznie. To właśnie takie drezyny cieszą się największym zainteresowaniem. Tysiące turystów w każdym sezonie wakacyjnym przemierza piękne tereny puszczańskie naszego regionu.

Informujemy zatem, że także i w przyszłym roku będzie można bezpiecznie przejechać się tym zabytkowym pojazdem.

Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska

Oprac. Es.

  • Źródło: ddb24.pl
  • Foto: powiat.hajnowka.pl
https://youtu.be/orFvL7QzArk

3 komentarze do wpisu „Drezynami po Puszczy Białowieskiej będzie można jeździć także w przyszłym sezonie”

Dodaj komentarz