Trzeba znaleźć kompromis ws. „sądeczanki”

Trzeba znaleźć kompromis między samorządami i dobre rozwiązanie dla budowy drogi nr 75 Brzesko-Nowy Sącz, tzw. sądeczanki -apelował w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Rząd zwiększył finansowanie dla tej inwestycji o 1,7 mld zł w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych.

Jak ocenił Adamczyk podczas sobotniego briefingu w Limanowej na Sądecczyźnie, nowa, szybka i bezpieczna trasa do Nowego Sącza jest niezbędna, aby zlikwidować wieloletnie zaniedbania komunikacyjne, które dotykają mieszkańców tych terenów.

„Celem mojego przyjazdu jest skierowanie wielkiej prośby i przekonanie samorządowców, że wspólnie musimy zrealizować te ważne inwestycje, szczególnie mówimy tu o drodze nr 75 Brzesko – Nowy Sącz” – wskazał minister.Minister Andrzej Adamczyk podczas spotkania w Skawie. Fot. PAP/Grzegorz Momot Minister Andrzej Adamczyk podczas spotkania w Skawie. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Od lat starania o budowę „sądeczanki” wstrzymuje brak zgody lokalnych samorządów dotyczącej jej przebiegu. Adamczyk mówił podczas spotkania, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dąży do jak najszybszego przeprowadzenia procesu uzyskania decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia, ale samorządy „muszą znaleźć dobre rozwiązanie dla przebiegu tej drogi”.

„Rozpoczęliśmy od 22 wariantów, dziś staje na czterech wariantach i jeden z nich musi zostać wybrany. Musi to być wariant optymalny dla przebiegu tej drogi, wymogów społecznych, środowiskowych, ale także i ekonomicznych” – podkreślił minister.

„Sądeczanie, a także turyści jadący na Sądecczyznę liczą na to, że powstanie wreszcie ta bezpieczna droga, która pozwoli komfortowo i przewidywalnie poruszać się z Nowego Sącza w kierunku Krakowa i w odwrotnym kierunku” – wskazał.

„Sądeczanką” według danych GDDKiA porusza się ok. 18 tys. samochodów na dobę.

Adamczyk podczas wizyty w Limanowej zapowiedział, że powstanie także obwodnica tego miasta, ponieważ została ona wpisana do rządowego programu budowy 100 obwodnic na drogach krajowych.

„Są środki finansowe, jest decyzja, przygotowywana jest dokumentacja i ta droga zostanie wybudowana, potrzebna jest jedynie zgoda społeczna” – zaapelował minister do mieszkańców tego miasta.Źródło:

  • Za: TVP3 Kraków

Get involved!

Comments

No comments yet