Trzeba będzie zapewnić ludziom chleb a nie igrzyska

Tradycyjne coroczne imprezy lubuskch miast i gmin nie odbędą się wcale lub zostały przełożone. Są już decyzje włodarzy miast dotyczące wydarzeń kulturalnych planowanych na najbliższe miesiące. Samorządowcy w większości zamierzają środki zabezpieczone w budżetach na ten cel przeznaczyć na pomoc lokalnej gospodarce, walkę z wirusem i pilne potrzeby mieszkańców, to ich bardziej teraz ucieszy.         

Akcję rozpoczął prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, który odwołał wszystkie imprezy miejskie do końca czerwca, nawet największe lokalne święto Dni Gorzowa zaplanowane na 20 – 21 czerwca. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną skierowane na ratowanie regionalnych firm i miejsc pracy. Dodatkowo samorządowcy z myślą o wsparciu lokalnej gospodarki postanowili zrezygnować z części inwestycji przewidzianych na ten rok.         

     
Następny włączył się do akcji wójt gminy Deszczno Paweł Tymszan i odwołał Powitanie Lata i Święto Pieczonego Kurczaka. Z pieniędzy przeznaczonych na imprezy będą mogli skorzystać gminni przedsiębiorcy oraz Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie, któremu gmina przekaże 10 tys. zł na walkę z wirusem.        

Decyzji w sprawie największego święta Zielonej Góry, Winobranie 2020 zaplanowanego na 5 – 13 września jeszcze nie ma, ale jak powiedziała Agata Miedzińska dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury pomimo tego, że przygotowania do imprezy  zostały już zakończone.       

W mediach społecznościowych określiła też swoje stanowisko wójt gminy Kłodawa Anna Mołodciak informując o odwołaniu tegorocznej edycji Kłodawskiej Majówki zaplanowanej na 23 maja.   

Podobnie Rzepin środki na rozrywkę przeznaczy na walkę ze skutkami epidemii i w związku z tym odwołał majowy Festyn Rodzinny, Zachodnią Ligę MTB oraz Dni Puszczy Rzepińskiej, które miały się odbyć w lipcu. Za przykładem tych miast i gmin na pewno pójdą kolejne. Tym bardziej, że decyzja prezydenta Gorzowa, który zapoczątkował akcję okazała się strzałem w dziesiątkę, mieszkańcy okrzyknęli ją najlepszą ze wszystkich jego decyzji do tej pory.         

Na podstawie gorzowianin.com,  gazetalubuska.plhttps://gorzowianin.com/wiadomosc/14761-deszczno-rezygnuje-z-imprez-pomoze-przedsiebiorcom-i-szpitalowi.html

https://gazetalubuska.pl/jakie-imprezy-w-lubuskiem-juz-odwolano-przez-epidemie-koronawirusa-co-z-winobraniem-2020-dniami-gorzowa-czy-swietem-pieczonego/ga/c1-14893029/zd/42761153

Oprac. BC

Obraz Free-Photos z Pixabay

Dodaj komentarz