Tramwaj przez wrocławskie Popowice – ruszyła budowa torowiska

Ważny moment na budowie trasy tramwajowej przez Popowice. Ruszyło układanie pierwszego torowiska na ul. Długiej. Widać też już fragmenty nowego przystanku kolejowego Wrocław Szczepin.

Nowa trasa połączy torowisko przy mostach Mieszczańskich z tym na ul. Milenijnej. Pobiegnie przez ul. Dmowskiego, Długą, Starogroblową, Popowicką. Będzie liczyła blisko 4 kilometry. Inwestycja obejmuje również stworzenie pełnej infrastruktury, prawie 5,5 kilometra przebudowanych dróg i m.in. 21 nowych przystanków.

Wykonawca rozpoczął właśnie układanie podkładów pod pierwsze torowisko na ul. Długiej. Będzie zielone. Na plac budowy przyjechały szyny. Widać częściowo chodniki, przyszłe trasy rowerowe i elementy peronów przystankowych. Cały czas toczą się prace przy wiadukcie. Tam powstaje sieć ogólnospławna o ogromnej przepustowości. Obniżany jest też poziom przyszłej jezdni, aby pod wiaduktem zmieściły się tramwaje.

Tramwaj i nowy przystanek kolejowy

Pierwszy etap prac dotyczy odcinka około 800 metrów. Jednak jest bardzo skomplikowany.

– To jeden z najtrudniejszych odcinków, jaki mieliśmy w ostatnich dziesięcioleciach budowania we Wrocławiu. Przebudowaliśmy tutaj kilkadziesiąt kilometrów kabli podziemnych ze względu na sąsiedztwo głównego punktu zasilania miasta. Trwają prace przy kanale ogólnospławnym, które pozwolą obniżyć jezdnie, aby przejechał tędy tramwaj. Wiadukt został też poszerzony, aby zmieściły się tramwaje, kierowcy, rowerzyści i piesi – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Przy budynku ZDiUM na nasypie kolejowym powstaje nowy przystanek Wrocław Szczepin. Leży na trasie z Wrocławia Głównego w kierunku Oleśnicy i Trzebnicy, między stacjami Wrocław Mikołajów i Wroclaw Nadodrze. Spółka PKP PLK buduje też nowy punkt przesiadkowy między koleją a komunikacją miejską. Mieszkańcy miasta i aglomeracji zyskają dogodniejsze możliwości podróży.

We wrześniu przejedziemy w stronę Popowic

Najpewniej jeszcze we wrześniu uda się udrożnić dla kierowców przejazd po przebudowywanej ul. Długiej. Prace tam będą się jeszcze toczyć, najdłużej te przy budowie węzła przesiadkowego Wrocław Szczepin, jednak kierowcy mają pojechać ul. Długą, od centrum w kierunku Kozanowa. – Wiele wskazuje na to, że będzie to przejazd w większości po docelowej już nawierzchni. Koniec budowy tego odcinka trasy tramwajowej planowany jest na pierwsze miesiące 2021 roku.

Drugi odcinek ma wykonawcę

Do zrobienia jest jeszcze jeden etap prac. Na dwóch końcach trasy (teraz budowany jest środkowy odcinek). Chodzi o budowę nowego torowiska połączonego z tym przy ul. Dmowskiego oraz wybudowanie odcinka od ul. Milenijnej. Na tym fragmencie powstanie też stacja prostownikowa „Szczepin”, która będzie zasilać sieć trakcyjną.

Jest już wykonawca wybrany dla tego zadania w przetargu. Zgodnie ze standardowymi procedurami przy dużych kontraktach z dofinansowaniem UE aby rozpocząć prace dokumenty są dokładnie sprawdzane i w tej chwili trwa ich kontrola. Wrocławskie Inwestycje spodziewają się, że niebawem powinny dotrzeć informacje o jej wyniku. Jeśli będzie pozytywny, wtedy zostanie podpisana umowa i rozpocznie się realizacja inwestycji.

Tramwaj przez Popowice ma wozić pasażerów w 2022 roku. Inwestycja warta jest około 300 milionów złotych.

Dodaj komentarz