„Too Good To Go” – trójmiejskie lokale gastronomiczne i sklepy włączyły się do akcji zapobiegania wyrzucaniu jedzenia

Ratuj planetę ratując jedzenie od zmarnowania się

Już 50 lokali gastronomicznych i sklepów w trójmieście dołączyło do konsumpcyjnej rewolucji, mającej na celu zapobieganie marnowaniu jedzenia przy pomocy duńskiej aplikacji „Too Good To Go”. Umożliwia ona kupowanie jedzenia, którego w ciągu dnia nie udało się sprzedać restauracjom i barom. Jak czytamy w Dzienniku Bałtyckim (https://dziennikbaltycki.pl/too-good-to-go-nowa-aplikacja-dziala-juz-w-trojmiescie-jedzenie-z-restauracji-i-barow-mozna-kupic-taniej-i-przy-okazji-ratowac/ar/c1-14800392) dzięki stosowaniu tej aplikacji uratowano już od zmarnowania się ponad 65 tys. posiłków, co ograniczyło emisję dwutlenku węgla o ponad 162 tony.

Jak informują naukowcy marnowana żywność to światowy truciciel, biorąc pod uwagę ilość dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery w związku z wyprodukowaniem niewykorzystanego jedzenia. Szacuje się, że na całym świecie do śmieci trafia około 1/3 całego wyprodukowanego pożywienia.


Jak czytamy w portalu, Polska plasuje się na 5. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, marnując co roku 9 mln ton jedzenia, co daje średnio 247 kg na osobę. Do 18 lutego przedsiębiorstwa o powierzchni powyżej 250 m. kw., których sprzedaż żywności stanowi co najmniej połowę przychodów, miały obowiązek podpisania umów z organizacjami pozarządowymi na odbiór żywności mogącej ulec zmarnowaniu.

Teraz także tzw. zwykli obywatele mogą przyłączyć się do ruchu przeciwko marnowaniu żywności. Z pomocą przyjedzie im duńska aplikacja To Good To Go, która pozwala ratować żywność przed wyrzuceniem. Jedzenie z restauracji, kawiarni, cukierni i sklepów w Trójmieści, które dotąd wylądowałoby po prostu na śmietniku zostanie teraz uratowane przed zmarnowaniem.

W Polsce aplikacja działa od 7 miesięcy i uratowano już dzięki niej 65 tysięcy posiłków co oznacza powstrzymanie emisji 162,5 tony CO2. Tyle,ile powstałoby ze spalenia 376 beczek ropy.

Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play oraz App Store.

Informacje o projekcie na stronie:

https://toogoodtogo.pl/pl

Obraz alex dutemps z Pixabay

Dodaj komentarz