Toksyczne maski z Chin rozprowadzane m.in. w szkołach i przedszkolach

Potencjalnie toksyczne maski rozprowadzane były w szkołach i przedszkolach w Quebecu

Maski rozprowadzone do szkół i przedszkoli w Quebecu mogą być niebezpieczne dla płuc, ponieważ mogą zawierać potencjalnie toksyczny materiał — ostrzegł rząd prowincji.

Radio-Canada uzyskało dokumenty pokazujące, że Health Canada ostrzega przed potencjalną „wczesną toksycznością płucną” z masek SNN200642, które są produkowane w Chinach a sprzedawane i dystrybuowane przez firmę Métallifer z Quebecu.

„Jeśli macie tego typu maski na stanie, prosimy o zaprzestanie ich dystrybucji i złożenie w bezpiecznym miejscu” — stwierdza dyrektywa prowincji przesłana przez trzy ministerstwa: edukacji, rodzin i szkolnictwa wyższego.

Niektórzy wychowawcy przedszkoli przez jakiś czas byli podejrzliwi w stosunku do  szaro-niebieskich masek, ponieważ czuli, jakby podczas ich noszenia połykali sierść kota, dowiedziało się Radio-Kanada.

Health Canada przeprowadziła wstępną ocenę ryzyka, która ujawniła możliwość  uszkodzenia płuc związanego z wdychaniem mikroskopijnych cząstek grafenu. Grafen jest mocnym, bardzo cienkim materiałem używanym w produkcji, ale wdychany może być szkodliwy dla płuc i powodować długotrwałe problemy zdrowotne.

W liście wysłanym do rodziców rada szkolna Lestera B. Pearsona potwierdziła otrzymanie  SNN200642 i rozprowadzenie ich w obrębie szkół na początku roku.

„Obecnie sprawdzamy, czy którakolwiek z tych masek pozostały w naszych szkołach i ośrodkach. Wszelkie niewykorzystane maski zostaną zwrócone do naszego magazynu w oczekiwaniu na dalsze dyrektywy rządu” — czytamy w liście.

Z kolei w oświadczeniu English Montreal School Board czytamy, że potencjalnie niebezpieczne maski nigdy nie zostały rozdane w  szkołach lub ośrodkach tego kuratorium.

Ministerstwo rodzin twierdzi, że modele T1001 i HSC-HB-DMM, dostarczane od grudnia 2020 r., są zgodne z normami i mogą być używane.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy odwoływane są maski przeznaczone dla przedszkoli. W grudniu rząd Quebecu ujawnił, że maski, które rozprowadzał od miesięcy do ponad 15 000 przedszkoli w całej prowincji, nie spełniały norm bezpieczeństwa, a personel przedszkola otrzymał polecenie zaprzestania ich używania.

Również pracownicy transportu publicznego w Montrealu od co najmniej sześciu miesięcy nosili  potencjalnie toksyczne maski.

Société de Transport de Montreal informuje, że maski były rozdawane pracownikom STM przez wiele miesięcy. Dystrybucja rozpoczęła się około września. „Zawsze wydawało się, że małe włoski utknęły w naszych ustach i nosie” — powiedział jeden z mechaników.

W czwartkowym ogłoszeniu dyrektor Health Canada napisał o „potencjalnym pojawiającym się ryzyku” związanym z maskami na twarz pokrytymi nanoformowymi materiałami grafenowymi, Wdychanie tej substancji stwarza „niedopuszczalne” ryzyko toksyczności w płucach

Prowincja zaopatrzyła także pracowników służby zdrowia, jako odbiorców problematycznych masek

Andrzej Kuna

www.goniec.net

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz