To będzie sposób na suszę? Woda z kanału Wieprz-Krzna nawodni grunty w gminie Drelów

Sposób na suszę? Znalazła go gmina Drelów w powiecie bialskim. Do nawadniania gruntów posłuży woda z kanału Wieprz–Krzna.

Jest to możliwe dzięki współpracy z Wodami Polskimi. W czwartek na kanale została spiętrzona woda, a następnie wprowadzona do systemów nawadniających na zasadzie retencji korytowej.

– Miliony litrów wody płyną na nasz teren poprzez cieki wodne na gruntach naszej gminy – podkreśla Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów. W ten sposób nawodnionych będzie ponad 3 tys. hektarów pól uprawnych w pięciu miejscowościach gminy. – Zawrzemy porozumienie z Wodami Polskimi, że będziemy finansowo angażować się w utrzymanie cieków. To ok 200 tys. zł rocznie – zaznacza Kazimierski.

Takie możliwości daje samorządom ustawa Prawo wodne. – Z powodu ogromnej suszy, która nas dotknęła, była to dla nas sprawa priorytetowa – podkreśla wójt. Ale gmina cały czas apeluje do mieszkańców o racjonalne zużycie wody, m.in. o ograniczenie podlewania ogródków czy trawników.

Kanał Wieprz–Krzna nie był wykorzystywany do nawadniania pól od kilkunastu lat – Woda będzie do nas płynąć przez kilka dni. Później sprawdzimy czy potrzeba odmulenia, a być może także remontów. Kolejny rzut wody przewidujemy za kilka tygodni – zaznacza Kazimierski.

Władze gminy liczą, że takie nawodnienie pomoże rolnikom zniwelować chociaż częściowo skutki suszy. – Rośliny ozime i zboża jare ledwo wschodzą. Łąki wyglądają źle. Ta woda bezpośrednio zasili te grunty – tłumaczy wójt.

Jego zdaniem, skoro wodę udało się spiętrzyć, to znaczy że u źródła kanału na Roztoczu, ten nadmiar wody jest. – Nie zmienia to faktu, że musimy racjonalnie do tego podchodzić, aby wody wystarczyło do potrzeb bytowych – zwraca uwagę Kazimierski.

Gmina Drelów planuje podpisać z Wodami Polskimi porozumienie o dłuższej współpracy. – Rozmawiamy o kolejnych miejscowościach, które będą mogły liczyć na takie nawodnienie – podkreśla wójt.

Inwestycje w retencję korytową, której zadaniem jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolniczych, to obecnie kluczowe zadanie Wód Polskich. Na ten cel w tym roku przeznaczono 2 mld złotych.

Kanał Wieprz– Krzna

To melioracyjny kanał wodny w województwie lubelskim. Łączy rzekę Wieprz w miejscowości Borowica z Krzną, koło Międzyrzeca Podlaskiego. Część systemu melioracyjnego kanału tworzą jeziora zamienione na zbiorniki retencyjne oraz kilka sztucznych zbiorników wodnych jak: Mosty, Podedwórze, Zahajki, Żelizna. Jego długość to 140 km. Jest to najdłuższy nieżeglowny kanał w Polsce.

Za:

Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni

Dodaj komentarz