Zdalna nauka z oporami. Przeciążone dzienniki elektroniczne Librus i Vulcan

Nauczyciele nie są w stanie realizować specjalnego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej o rozpoczęciu zdalnej nauki z powodu niewydolności przeciążonego systemu – alarmuje portal dziennikbaltycki.pl (https://dziennikbaltycki.pl/librus-i-vulcan-nie-dzialaja-alarmuja-nauczyciele-oswiadczenie-szkolne-dzienniki-elektroniczne-sa-przeciazone/ar/c1-14878571?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_ campaign=CampaignName).


Od środy, 25 marca, zaczęły od rana blokować się, prawdopodobnie z przeciążenia, dzienniki elektroniczne Librus i Vulcan umożliwiające zdalną pracę z uczniami szkół w całej Polsce. Portal przytacza wypowiedzi internautów, rozczarowanych niemożliwością skorzystania z systemu zdalnej nauki. Cytowani w artykule nauczyciele narzekają, że nie można w ogóle nawet zalogować się do e-dzienników, które każdą próbę kończą komunikatem: „Error”. Portal podaje przykład szkoły podstawowej sportowej w Mysłowicach, której szefowa udostępniła cały materiał do zdalnej nauki także na stronie internetowej szkoły. – Dzięki temu pracujemy nadal, korzystamy też z różnych platform do e-learningu. Uczniowie wiedzą, co mają robić i kontaktują się z nauczycielami także poprzez komunikatory – podsumowuje dyrektorka szkoły Justyna Wojak.


Marcin Kempka, prezes zarządu firmy Librus, prosi wszystkich o wyrozumiałość. Ten system nie był obliczony na aż takie obciążenie i teraz trwają prace nad jego rozbudową. – Obciążenie z dnia na dzień rośnie. Wzrosty, z którymi się mierzymy, to nie kilkaset procent, a kilka tysięcy procent. Rozbudowy przepustowości trwają w sposób nieprzerwany od kilku tygodniu bez żadnych dodatkowych kosztów dla szkół – wyjaśnia. – Pracujemy nad tym, aby pełna sprawność systemu została przywrócona w niedługim czasie – zapewnia.


Podobne informacje przekazał także, cytowany przez portal, dyrektor marketingu firmy Vulcan, Jan Koziarski. – Dodaliśmy m.in. możliwość dodawania załączników do wiadomości – w formie linku do pliku w chmurze, czy też dodawanie materiałów nauczycieli bezpośrednio do zadań domowych –wyjaśnia.


Nowe przepisy, określające zasady prowadzenia nauczania na odległość i wprowadzające możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów, obowiązują od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku.

Oprac. ŁC

Obraz Tumisu z Pixabay

Dodaj komentarz