Wideoporada lekarska, paczkomat urzędowy czy mobilna śluza do odkażania to innowacje wdrożone w lubuskiem w czasie ogłoszonej epidemii

Gdyby nie to, że strach i panika przed zakażeniem czyni ogromne spustoszenie w działaniu naszych układów odpornościowych, przez co jesteśmy bardziej narażeni na wystąpienie dotkliwych skutków zarażenia COVID-19, które i tak prędzej czy później jest nieuniknione, moglibyśmy się cieszyć z pomysłów i rozwiązań na rodzimym gruncie nie tylko ułatwiających życie w świecie wywróconym do góry nogami, ale mających szansę przyjąć się w pokoronawirusowej rzeczywistości.     

         
W regionie lubuskim już głośno o kilku takich udogodnieniach. Władze miasta Gorzowa wprowadziły właśnie usługę „urzędowy paczkomat”, dzięki której mieszkańcy będą mogli skuecznie załatwiać sprawy bez bezpośredniego kontaktu z pracownikami magistratu. Co prawda na razie będą to sprawy dotyczące wydziału komunikacji, ale od czegoś trzeba zacząć. Dużym ułatwieniem będzie możliwość zgłoszenia sprawy przez całą dobę i odebrania tablic rejestracyjnych i gotowego dowodu rejestracyjnego w urzędowym paczkomacie.                 

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie uruchomił od 1 kwietnia usługę wideokonsultacji, którą oferuje punkt nocnej i świątecznej opieki medycznej. Dzięki uruchomieniu wideo – gabinetu, pacjent dzięki bezpośredniemu kontaktowi z dyżurnym lekarzem na wizji, będzie miał większą możliwość uzyskania właściwej porady bez wychodzenia z domu. Dotychczas przyjęta  metoda na telefon obarczona jest większą skalą błędu przy diagnozowaniu na odległość.              

Jak przyznaje Tomasz Więckowski kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego WSW w Gorzowie:             
„Podstawą rozpoznania, tak jak uczono nas na studiach jest wywiad. 80 procent rozpoznania. Natomiast to, że możemy pacjenta zobaczyć, ocenić jak wygląda, ocenić wizualnie jego stan to jest jakiś substytut badania przedmiotowego. Czyli tego czego aktualnie jesteśmy pozbawieni ze względu na zagrożenie epidemiologiczne”.               

Jeśli mamy sprzęt zaopatrzony w kamerę i mikrofon, wystarczy na stronie internetowej szpitala wybrać opcję „Wideogabinet”, określić czy porada będzie dotyczyła dorosłych czy dzieci, a system przekieruje na stronę, która umożliwi połączenie online z lekarzem. Oczywiście obowiązuje kolejka, ale system automatycznie nawiąże połączenie, gdy poprzedni pacjent zakończy poradę.               

Zielona Góra nie zostaje w tyle, dzięki inicjatywie szefa Centralnego Bloku Operacyjnego Bartosza Kudlińskiego oraz profesora Pawła Szcześniaka z Uniwersytetu Zielonogórskiego miasto posiada nowatorską mobilną śluzę służącą do odkażania pracowników SOR-u i bloku operacyjnego. Prototyp przeszedł już testy, które wypadły pozytywnie.              

Mimo, że śluza nie gwarantuje 100% pewności bezpieczeństwa przy kontakcie z chorym zakaźnie, może być niezastąpionym narzędziem w walce o bezpieczeństwo personelu medycznego i utrzymanie wydolności placówek zdrowia. Dla Szpitala Uniwersyteckiego mają powstać jeszcze cztery takie śluzy.          

Na podstawie  gorzowianin.com,  rzg.pl,  gorzow.tvp.plhttps://gorzowianin.com/wiadomosc/14780-wideokonsultacje-w-gorzowskim-poz.html

https://gorzow.tvp.pl/47392030/wideogabinet-w-gorzowskim-szpitalu

Oprac. BC

Obraz Pete Linforth z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet