Wideoporada lekarska, paczkomat urzędowy czy mobilna śluza do odkażania to innowacje wdrożone w lubuskiem w czasie ogłoszonej epidemii

Gdyby nie to, że strach i panika przed zakażeniem czyni ogromne spustoszenie w działaniu naszych układów odpornościowych, przez co jesteśmy bardziej narażeni na wystąpienie dotkliwych skutków zarażenia COVID-19, które i tak prędzej czy później jest nieuniknione, moglibyśmy się cieszyć z pomysłów i rozwiązań na rodzimym gruncie nie tylko ułatwiających życie w świecie wywróconym do góry nogami, ale mających szansę przyjąć się w pokoronawirusowej rzeczywistości.     

         
W regionie lubuskim już głośno o kilku takich udogodnieniach. Władze miasta Gorzowa wprowadziły właśnie usługę „urzędowy paczkomat”, dzięki której mieszkańcy będą mogli skuecznie załatwiać sprawy bez bezpośredniego kontaktu z pracownikami magistratu. Co prawda na razie będą to sprawy dotyczące wydziału komunikacji, ale od czegoś trzeba zacząć. Dużym ułatwieniem będzie możliwość zgłoszenia sprawy przez całą dobę i odebrania tablic rejestracyjnych i gotowego dowodu rejestracyjnego w urzędowym paczkomacie.                 

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie uruchomił od 1 kwietnia usługę wideokonsultacji, którą oferuje punkt nocnej i świątecznej opieki medycznej. Dzięki uruchomieniu wideo – gabinetu, pacjent dzięki bezpośredniemu kontaktowi z dyżurnym lekarzem na wizji, będzie miał większą możliwość uzyskania właściwej porady bez wychodzenia z domu. Dotychczas przyjęta  metoda na telefon obarczona jest większą skalą błędu przy diagnozowaniu na odległość.              

Zielona Góra nie zostaje w tyle, dzięki inicjatywie szefa Centralnego Bloku Operacyjnego Bartosza Kudlińskiego oraz profesora Pawła Szcześniaka z Uniwersytetu Zielonogórskiego miasto posiada nowatorską mobilną śluzę służącą do odkażania pracowników SOR-u i bloku operacyjnego. Prototyp przeszedł już testy, które wypadły pozytywnie.              

Mimo, że śluza nie gwarantuje 100% pewności bezpieczeństwa przy kontakcie z chorym zakaźnie, może być niezastąpionym narzędziem w walce o bezpieczeństwo personelu medycznego i utrzymanie wydolności placówek zdrowia. Dla Szpitala Uniwersyteckiego mają powstać jeszcze cztery takie śluzy.          

Na podstawie  gorzowianin.com,  rzg.pl,  gorzow.tvp.plhttps://gorzowianin.com/wiadomosc/14780-wideokonsultacje-w-gorzowskim-poz.html

https://gorzow.tvp.pl/47392030/wideogabinet-w-gorzowskim-szpitalu

Oprac. BC

Obraz Pete Linforth z Pixabay

Dodaj komentarz