W Krośnie uruchomiono najnowocześniejszy w regionie PSZOK

W Krośnie uruchomiono najnowocześniejszy w regionie PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Już pierwszego dnia skorzystało z niego ponad 100 mieszkańców miasta. Obiekt oddano jako pierwszą z trzech inwestycji realizowanych w ramach modernizacji krośnieńskiego Zakładu Utylizacji Odpadów.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest bezobsługowy. Każdy mieszkaniec Krosna, który płaci za wywóz śmieci, może tu bezpłatnie zostawić tzw. odpady wielkogabarytowe. Obsługa obiektu ogranicza się do nadzorowania tego, kto przywozi odpady i instrukcji jak odpowiednio dzielić je na różne frakcje.

Dorota Kornasiewicz, kier. Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie – Mogą dostarczyć do PSZOK-u odpady wielkogabarytowe typu meble dywany, odpady budowlane jak również odpady zielone z koszenia własnych ogródków, popiół po sezonie grzewczym, opakowania po farbach, również odpady niebezpieczne.

Na rampy można wjechać samochodem do 3,5 tony. A każdy z 20 kontenerów przeznaczony jest na określony rodzaj odpadów. Już pierwszy dzień pokazał, że mieszkańcy czekali na taką możliwość. Budowa PSZOK-a kosztowała ponad 7 milionów złotych i jest częścią modernizacji całego Zakładu Utylizacji Odpadów w Krośnie. Kolejnymi etapami zostaną objęte zakłady mechanicznej i biologicznej segregacji śmieci. Pierwszy z nich jest już wyposażany w urządzenia, które umożliwią pełną automatyzację .

Janusz Fic, prezes MPGK w Krośnie – Sądzę, że to będzie bardzo efektywny i skuteczny sposób postępowania z odpadami, a jeżeli chodzi o część biologiczną, całą instalację budujemy w technologii żelbetowej w zasadzie w pełni hermetycznej z oczyszczaniem powietrza po procesowego. W zasadzie neutralna dla otoczenia ta instalacja powinna być.

Inwestycja umożliwi odbiór odpadów od mieszkańców 29 gmin, w sumie ponad 350 tysięcy osób. Pełną moc, czyli możliwość przetworzenia 45 tysięcy ton odpadów, krośnieński zakład ma osiągnąć od przyszłego roku. A cała modernizacja a dokładnie budowa nowych instalacji ma kosztować ponad 100 milionów złotych.

  • Źródło: TVP3 Rzeszów-Aktualności

Dodaj komentarz