Sukcesy szczecińskich naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i historyków z Instytutu Pamięci Narodowej w przywracaniu bezimiennych bohaterów

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów to projekt niezwykły w skali całego świata. W 2012 roku powstał w ramach porozumienia szczecińskich naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Głównym zadaniem PBGOT jest tworzenie bazy danych DNA ofiar zbrodni konfliktów zbrojnych XX wieku oraz członków ich rodzin w celu identyfikacji odnalezionych szczątków ludzkich. Jest to jedyny sposób na przywrócenie tożsamości ofiarom kiedy z powodu braku danych zawodzą metody historyczne, archeologiczne i antropologiczne. W ciągu 8 lat działania PBGOT przywróciła tożsamość ofiar w ponad 100 przypadkach bezimiennych pochówków. W większości byli to więźniowie  represjonowani przez władze komunistyczne w latach 1944-1956, rozstrzelani po wyrokach sądowych w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej. 


Projektowi PBGOT zawdzięczamy ustalenie pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego; Danuty Siedzikówny „Inki”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” czy Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Za kilka miesięcy dzięki pracy szczecińskich naukowców poznamy też tożsamość bezimiennego żołnierza z 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, którego szczątki spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie. Przed nimi też nowe wyzwania, ustalenie tożsamości dziewięciu bezimiennych bohaterów obrony Westerplatte, których szczątki  odnaleziono podczas prac poszukiwawczych prowadzonych na tym terenie pierwszy raz od ponad 56 lat oraz ustalenie personaliów bezimiennych pomordowanych Polaków na Ukrainie.


Więcej na TVP3 SZCZECIN
https://szczecin.tvp.pl/46367805/zolnierz-gen-maczka-odzyska-tozsamosc-historyczny-sukces-szczecinskich-naukowcow

Na podstawie szczecin.tvp.pl,  wikipedia

Obraz geralt z pixabay.com

Dodaj komentarz