Słupska Inicjatywa Obywatelska ujawnia nieprawidłowości przy budowie ringu miejskiego

Jesienią zeszłego roku działacze ze stowarzyszenia Słupska Inicjatywa Obywatelska SIO zawiadomili prokuraturę o urzędniczym zaniechaniu, które doprowadziło do szkody wielkich rozmiarów na majątku miasta w trakcie kładzenia światłowodów na budowie ringu miejskiego (najważniejszej inwestycji drogowej w Słupsku w ostatnich latach). . Od tamtego czasu prokurator przesłuchuje świadków, zabezpieczono też dokumenty skarbowe oraz dzienniki budowy ringu – poinformował portal gp24.pl  Później do śledztwa włączono jeszcze dwie ulice: Kowalską i Mostnika.

Cytowany przez portal Antoni Michał Górecki, działacz SIO!, wyraża zdumienie tempem wydawania przez urząd zezwoleń na położenie kabli pod ulicami miasta, które były rozpatrywane pozytywnie tego samego dnia, w którym złożono wnioski o nie. Takie tempo nie jest chyba w ogóle możliwe w normalnym trybie – dziwi się Górecki. Znaleźli się także świadkowie, którzy widzieli, jak kładziono te kable na długo przed uzyskaniem zezwolenia na przeprowadzenie tych robót.

Inny przykład dotyczy wspomniane wcześniej ulicy Mostnika. 27 września 2019 prezes spółki Mazovia, który jest w Warszawie, podpisuje pismo do Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku z prośbą o zgodę na położenie kabli światłowodowych i tę zgodę otrzymuje tego samego dnia. Jak informuje portal: „każdy jednak wie, że prace na tej ulicy były w… sierpniu”.

Inna niejasność dotycząca spółki Mazovia ma związek z kanałem teletechnicznym, który w roku 2015 nielegalnie i bez pozwolenia ZIM położono pod ringiem. Gdy sprawę ujawniło SIO, okazało się, że ten kanał jest trzy razy większy, niż zgłosiła to spółka podczas procesu legalizacyjnego, kiedy w końcu, po trzech latach użytkowania, zgłoszono te urządzenia do legalizacji.

Jak podsumowuje portal: „Co ciekawe, spółka Mazovia, która dla słupskich urzędników jest niewypłacalna, zapłaciła za położenie urządzeń teletechnicznych w gminie Słupsk”.

oprac. GC

1 komentarz do wpisu “Słupska Inicjatywa Obywatelska ujawnia nieprawidłowości przy budowie ringu miejskiego”

Dodaj komentarz