Rusza pierwsza w Polsce sieć 5G. na razie w siedmiu miastach

Operator telekomunikacyjny Plus zapowiedział uruchomienie już w najbliższy poniedziałek pierwszej komercyjnej sieci 5G na terenie Polski. Na początku będzie ona działać na terenie siedmiu miast.

„Plus w poniedziałek 11 maja uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Sieć 100 nadajników będzie działać na obszarze 7 polskich miast – Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G” – czytamy w komunikacie ogłoszonym przez firmę.

Plus sprzedaje już smartfony i routery obsługujące technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz. Zapowiada, że docelowo sieć obejmie obszar całego kraju.

Firma informuje, że dzięki nowemu rozwiązaniu klienci będą mogli m.in. oglądać filmy w ultra wysokich rozdzielczościach, transmisje sportowe, wydarzenia i programy w wysokiej rozdzielczości 4K bądź nawet 8K), używać gier komputerowych bez pobierania ich na urządzenia. „5G w Plusie to również większe możliwości wykorzystania nowych technologii dla firm i gospodarki – internet rzeczy, inteligentne miasta, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość i wiele innych” – chwali się operator.

Prace instalacyjne ponad 600 kolejnych stacji zlokalizowanych w Warszawie i okolicznych miejscowościach już trwają i zakończą się „w pierwszych miesiącach” 2021 r. Obejmą swym zasięgiem ponad 2 mln osób, zaś łącznie z uruchomionymi w poniedziałek – ponad 3 miliony mieszkańców 7 miast i aglomeracji warszawskiej.

Instalacja nadajników 5G produkcji Ericssona na 100 stacjach bazowych w 7 polskich miastach została zakończona w marcu. W kwietniu infrastruktura była testowana.

Technologia 5G reklamowana jest jako bezpieczna, jednak w przeszłości grupy naukowców przestrzegały przed jej wprowadzeniem z uwagi na prawdopodobną szkodliwość dla organizmów ludzkich.

Źródło: Plus.pl, prawy.pl

RoM

Czy technologia mobilna piątej generacji jest bezpieczna? Naukowcy nie ukrywają wątpliwości wobec 5G

Dodaj komentarz