O głębokim zanurzeniu w wirtualną rzeczywistość. Spotkanie z Kognitywistyką na Uniwersytecie w Białymstoku

„Doświadczenie rzeczywistości wirtualnej. Zanurzenie w elektronicznym świecie” – to temat najbliższego wykładu w ramach Spotkań z Kognitywistyką na Uniwersytecie w Białymstoku. Wygłosi go Sidey Myoo z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak zapowiada prelegent, tematem wystąpienia będzie doświadczenie rzeczywistości wirtualnej, z uwzględnieniem głębokiego zanurzenia, jakie można spotkać w procesie permanentnej partycypacji w Sieci, szczególnie z wykorzystaniem interfejsów Head-mounted Display (HMD), jak również technologii Cave Automatic Virtual Environment (CAVE). Szczególnie interesująca jest jego zdaniem technologia HMD, gdyż ten rodzaj interfejsu staje się coraz bardziej powszechny, co wynika zarówno z rozwoju tej technologii na przestrzeni ostatnich kilku lat, jak też powstawania VR-owych platform zmieniających pod tym względem Internet.

Podczas wykładu omówione zostaną takie fenomeny, jak immersja, czyli zanurzenie w sieci, telematyczność, czyli doznawanie zmysłowe w sieci, oraz teleobecność, czyli zaistnienie w sieci pod wykreowanym wizerunkiem, nierzadko wpływającym na tożsamość użytkownika w świecie fizycznym. Wykład będzie hybrydowy, co oznacza że będzie się równocześnie toczył w otwartej przestrzeni 3D – w Academia Electronica, w wirtualnym świecie Second Life.

Informacje na temat wykładowcy dostępne na stronach: www.sideymyoo.art.pl oraz www.academia-electronica.net.

Spotkanie organizują Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne oraz Koło Naukowe Kognitywistów UwB. Odbędzie się ono 22 stycznia 2020 r. (środa) o godz. 16.15 w sali 108A Instytutu Filozofii (Plac NZS 1). Wstęp wolny.

Żródło: uwb.edu.pl

Foto: wrotapolasia.pl

Dodaj komentarz