Innowacyjne lubuskie znowu daje przykład. Nowatorskie urządzenie i wyjątkowy preparat

W przestrzeni publicznej Zielonej Góry pojawią się innowacyjne urządzenia do dezynfekcji rąk, zaprojektowane i opatentowane  przez rodzimą firmę ISUS, która na co dzień tworzy instalacje produkcyjne.               

Są to bezdotykowe urządzenia mechaniczne w pełni spełniające wymogi medyczne, w których dozownik uruchamia się stopą. Wystarczy nacisnąć pedał i podstawić dłonie pod aplikator. Dodatkową zaletą wynalazku jest mocna konstrukcja urządzenia przytwierdzanego do podłoża, która zabezpiecza je przed zniszczeniem i kradzieżą.                

Zielonogórska firma, która jest pomysłodawcą urządzenia, przy jego produkcji współpracuje z firmą z Radomia. W ciągu ostatnich dni kooproducenci otrzymali już kilka tysięcy zamówień. Miasto Zielona Góra dwa urządzenia otrzymało w prezencie i zamierza zakupić następne. Docelowo w mieście ma stanąć 20 takich higienicznych dozowników.               

Jak mówi Grzegorz Kamiński współtwórca urządzenia:  „Priorytetem są miejsca publiczne najbardziej dostępne. Chodzi nam o dobro każdego z nas w miejscach publicznych. Jedno stanowisko jest w tej chwili przed wejściem do szpitala, drugie jest w holu na wejściu do polikliniki w Zielonej Górze”.             

Północ regionu nie zostaje w tyle, naukowcy z Akademii imienia Jakuba z Paradyża w Gorzowie we współpracy z Politechniką Poznańską opracowali formułę naturalnego płynu do dezynfekcji zawierającego nanocząsteczki srebra w wodzie dejonizowanej, którego rozpylenie w pomieszczeniu daje skuteczność działania nawet do trzech dni. Gorzowski szpital otrzymał już pierwszą partię preparatu – 40 litrów płynu na potrzeby walki z koronawirusem.                

Na razie produkcja płynu nie wyszła poza uczelniane laboratorium i jak powiedział laborant Laboratorium Nanotechnologii i Nanobiologii gorzowskiej akademii Szymon Całuch: „Jesteśmy w stanie wytworzyć w ciągu 30 minut około pół litra koncentratu. Daje nam to ni mniej ni więcej tylko 4 do 5 litrów, w zależności od tego, jak ten proces przebiegnie, 4 l płynu gotowego już do użycia”. 

Na podstawie gorzow.tvp.pl,  solinea.pl 

https://gorzow.tvp.pl/47503506/innowacyjne-urzadzenie-do-dezynfekcji-rak-pojawi-sie-w-zielonej-gorze

https://gorzow.tvp.pl/47446793/specjalny-plyn-do-dezynfekcji-trafil-do-gorzowskiego-szpitala

https://solinea.pl/blog/post/nanokoloid-srebra-wciaz-wierzysz-mitom-o-nim?gclid=CjwKCAjwssD0BRBIEiwA-JP5rFOAvOpM-q2SxespGv37n1iD_LiiDWTh_p5zvA9_5Q2_lgHmdUVdWxoC3OIQAvD_BwE

Oprac. BC

Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

Dodaj komentarz