Bezimienni bohaterowie

Już wiadomo czyje szczątki kryje jeden z bezimiennych polskich grobów na cmentarzu wojennym w Langannerie we Francji. Jak podaje w specjalnym komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „badania zrealizowano w oparciu o dokumenty pozyskane z archiwum Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów, Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. Sikorskiego”. 
Bezimienny bohater, to kapral Ryszard Chaniewski, żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, która wsławiła się spektakularnym zwycięstwem w bitwie o kocioł Falaise w 1944 roku, nad zaciekle broniącymi się Niemcami na ostatnim okupowanym przez nich skrawku Normandii. 
Prowadzone są też prace nad przywróceniem tożsamości innego polskiego żołnierza, najprawdopodobniej także z 1 Dywizji Pancernej. W tym przypadku potrzebna jest pomoc genetyków z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie działających w ramach projektu Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów. 

Koordyntor PBGOT dr hab. n. med. Andrzej Ossowski: „Wydobyliśmy na miejscu szczątki poległego, przeprowadziliśmy analizę antropologiczną i medyczno-sądową, zabezpieczyliśmy materiał do badań genetycznych i rozpoczęliśmy te badania”. 

Ponieważ sprawa dotyczy poszukiwań prowadzonych za granicą, działanie naukowców tym razem wygląda nietypowo. W kraju najpierw pobiera się materiał genetyczny, a następnie szuka członków rodzin, w tym przypadku trzeba było najpierw zacząć od bliskich krewnych aby uzyskać materiał porównawczy i dopiero wtedy przeprowadzić analizy gdzie mogą spoczywać szczątki poszukiwanego żołnierza. 

Na polskim cmentarzu wojskowym w Normandii spoczywa 696 żołnierzy. Oprócz poległych z 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka spoczywają tam jeszcze szczątki Polaków poległych w 1940 roku we Francji oraz lotnicy polskich dywizjonów RAF, zestrzeleni w czasie działań wojennych nad Francją. 
„Była to osoba, która zginęła w wozie bojowym, na szczątkach widać bardzo duże obrażenia, są zniszczone, rozfragmentowane, częściowo zwęglone”.

Stan zachowania znalezionych szczątków potwierdza założoną przez naukowców hipotezę. „Żołnierz, którego szukamy, rzeczywiście miał zginąć w wozie bojowym”, a  stan pobranych próbek do badań DNA daje nadzieję na  poprawną identyfikację i po prawie 80 latach przywrócenie tożsamości ofiary wojny. 


Na podstawie szczecin.tvp.pl
Fot. hamon jp , Wikipedia

Dodaj komentarz