Atak hakerski na stronę internetową Polskiego Radia Szczecin

Radio Szczecin, TV Republika i portal niezależna.pl stały się obiektem cyberataku.           

Jak czytamy na portalu radioszczecin.pl:      

„Ślady informatyczne pozostawione przez hakerów prowadzą do polskojęzycznego portalu prowadzonego przez rosyjską agenturę. Oprócz naszej rozgłośni zaatakowano m.in. TV Republika, a także portal niezależna.pl„.           

Tego samego zdania jest historyk i publicysta Jerzy Targalski, którego opinie przytacza portal radioszczecin.pl:   

        
– Na to wskazują badania śladów, jakie zostawiają w internecie. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jest grupa wyspecjalizowana w prowadzeniu wojny informacyjnej, która teraz zintensyfikowała swoje działania.            

– Problem polega na tym, że niestety polscy pracownicy medialni nie od razu się orientują i często jest tak, że przedrukowują te fałszywki zamieszczone przez Rosjan, a rosyjska działalność dezinformacyjna jest traktowana przez portale prorosyjskie i środowisko Konfederacji jako normalne źródło informacji.              

Sprawa dotyczy zamieszczenia na stronie www.radioszczecin.pl manipulujących  informacji ośmieszających sojusz militarny Polski i Stanów Zjednoczonych. Jak twierdzi rzecznik prasowy koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, to nie jest pierwszy raz:         

   
– Kolejny raz doszło do ataku o charakterze cybernetycznym, do umieszczenia spreparowanej treści na portalach internetowych. To wszystko odpowiada działaniom Federacji Rosyjskiej, która prowadzi – nie po raz pierwszy – działania destabilizujące Zachód.         

– Z jednej strony mogło to być zademonstrowanie możliwości cybernetycznych strony atakującej. Na pewno była to próba wytworzenia chaosu informacyjnego i gry obliczonej na wywołanie pewnych reakcji społecznych; chodzi o zbudowanie napięć między Polakami a Amerykanami.              

Według Stanisława Żaryna, rosyjska agentura nieprzypadkowo wybrała moment ataku tuż przed polsko-amerykańskimi ćwiczeniami Defender-Europe 20 PLUS:          

– Kolejny raz przy tych treściach, o których mówimy znalazły się spreparowane opinie dowódców amerykańskich pokazujące, że polskie wojsko rzekomo jest źle przygotowane do ćwiczeń, że Polska nie dysponuje odpowiednią infrastrukturą, że Polska jest krajem zapóźnionym.             

Co ciekawe kilka tygodni temu ta sama grupa dokonała ataku na stronę Akademii Sztuki Wojennej, zamieszczając na niej  fałszywy list komendanta, którego przesłaniem było podważenie polsko-amerykańskich relacji militarnych.        

W całej tej sprawie jest jednak plus, o którym napisał jeden z internautów na portalu radioszczecin.pl:       

„Tym samym zostało oficjalnie potwierdzone, które media są typowo propolskie i działają dla dobra naszej Ojczyzny. Szkoda, że w takich okolicznościach, ale dobre i to”.              

Oprac. BC

Na podstawie 

Get involved!

Comments

No comments yet