Szczecińskie targowiska uzyskały wsparcie miasta

Samorządy walczą z objawami zapaści, do której nie doprowadził wirus lecz władza.               

Pewni swoich nadprzyrodzonych mocy i zwolnieni ustawą z jakiejkolwiek odpowiedzialności premier Morawiecki i minister Szumowski kosztem narodu postanowili walczyć z wiatrakami i okiełznać niemożliwe do opanowania wirusy. Nie pytając społeczeństwa o jego wolę w tej sprawie.               

Usługi i handel to pierwsze śmiertelne ofiary braku opartej na rzetelnej wiedzy, konsultacji i informacji taktyki oraz podchodzenia do problemu jak do jeża. Żeby przypadkiem nie zaprzepaścić tego  wszystkiego co w ciągu kilku tygodni osiągnęli, czyli całkowitego rozpadu podstaw bytu obywateli, społecznej paniki i lęku, no i najważniejsze samozadowolenia polityków bo będą długo mogli jeszcze odgrywać rolę superbohaterów trzymając wszystkich w szachu. Wszak wirusy będą z nami już zawsze a oni będą nas mogli przed nimi chronić. Tym bardziej, że nie widać nikogo kto zamierzałby się temu czynnie przeciwstawić.                 

Szczecińskie targowiska już od dłuższego czasu przeżywały kryzys spowodowany konkurencją marketów i wielkich sieci oraz coraz bardziej popularnych zakupów on-line i wielokrotnie występowały bezskutecznie w ramach ochrony drobnego handlu i miejsc pracy do władz miasta o zmniejszenie czynszu dzierżawnego. No i doczekały się, niestety w jeszcze mniej sprzyjających prowadzeniu działalności okolicznościach.         

     
Kupiecka Izba Gospodarcza Pomorza Zachodniego w związku z coraz bardziej pogarszającą się sytuacją lokalnych kupców  wynikającą z obostrzeń wprowadzonych przez rząd, już w marcu złożyła w imieniu prezesów wszystkich miejskich targowisk wniosek do prezydenta o „natychmiastowe zaniechanie poboru opłat za dzierżawę i podatku od nieruchomości na pół roku”.        

Prezydent Szczecina zadecydował w kwietniu o obniżeniu do końca września 2020 roku czynszu dzierżawnego do symbolicznej stawki 1 zł dla targowisk i wybranych obiektów handlowych. Jak czytamy na portalu 24kurier.pl powyższe  obniżki opłat dotyczą obiektów prowadzenia drobnej działalności handlowej.            

Wcześniej radni miejscy w ramach wsparcia lokalnych kupców przyjęli też projekt zwolnienia ich z opłaty targowej oraz przedłużenia terminu płatności rat i zwolnienia z podatku od nieruchomości wszystkich przedsiębiorców, którzy z powodu epidemii utracili płynność finansową.                        

Tylko co to da, jeśli społeczeństwo straszy się na każdym kroku wirusem i roztacza dołującą wizję wielu lat życia z pandemią, a taktyka szybkiego niweczenia gospodarki zuboży polskie rodziny do tego stopnia, że spadnie popyt na wszystko co nie będzie do zjedzenia lub skromnego ubrania, no chyba, że to będą rękawiczki jednorazowe lub maski.                  

Pora dostrzec, że przyczyną kryzysu nie jest wirus, tylko niezrównoważone decyzje dotyczące gospodarki, a nie trzeba będzie latami radzić sobie z jego dotkliwymi skutkami społecznymi. Na wirusa wystarczy higiena, dobry nastrój, ruch na świeżym powietrzu, słońce i odpowiednie posiłki.                   

Na podstawie 24kurier.plhttps://gs24.pl/symboliczny-czynsz-na-targowiskach-w-szczecinie-na-czas-pandemii-koronawirusa-15042020/ar/c3-14919634

Oprac. BC

Obraz Martin Winkler z Pixabay

Dodaj komentarz