Sektor offshore szansą na rozwój gospodarczy Pomorza?

Od dawna już w mediach mówi się dużo o wspaniałych perspektywach rozwoju regionu pomorskiego dzięki polityce energetycznej skierowanej na sektor offshore. Jak donosi portal gdansk.tvp.pl polski rząd przyjął po poprawkach projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych i wielkimi krokami zbliża się moment, na które firmy zainteresowane inwestowaniem na Bałtyku niecierpliwie czekają, wejścia ustawy w życie.           

Pomorze jest dobrze przygotowane do rozpoczęcia działań pozyskiwania energii na Bałtyku. Jak czytamy w portalu gospodarkamorska.pl już 25 września została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku deklaracja współpracy w sektorze offshore przez pomorskie samorządy oraz regionalne firmy, instytucje, organizacje branżowe i uczelnie.       

Dzięki współdziałaniu podmiotów w ramach ,,Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku” łatwiej będzie regionowi sprostać gigantycznemu wyzwaniu budowy farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy od 8 do 11GW przewidzianej na najbliższe dwie dekady. Bez współpracy, wymiany doświadczeń, szkolenia pracowników i specjalistycznej kadry, czy łatwego dostępu do zaplecza badawczo-rozwojowego nie byłoby to możliwe.                           

Apetyty pomorskich samorządów i przedsiębiorców są duże. Skorzystają na tym nie tylko stocznie, porty czy biura projektowe i firmy z nimi kooperujące. Jak czytamy w portalu trojmiasto.pl przewiduje się, że w procesie wstępnych przygotowań do inwestycji, samej budowy farm wiatrowych i w końcu ich eksploatacji mogą uczestniczyć podmioty gospodarcze z kilkudziesięciu branż. Według danych szacunkowych sektor offshore wart 130 miliardów złotych stworzy nowe miejsca pracy nawet dla 70 tysięcy osób, a wpływy do budżetu państwa mogą zwiększyć się łącznie w ciągu najbliższej dekady nawet o kilkanaście miliardów złotych.            

Więcej o przyszłości sektora offshore w Polsce na stronie:  https://biznesalert.pl/raport-polski-offshore-oze-energetyka/ –     

Opracowanie BC 
Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz