Regionalna Izba Obrachunkowa uchyla uchwałę pomocową dla przedsiębiorców w Kołobrzegu

Miasto szykuje odwołanie.        

Zawirowania wokół programu „Kołobrzeski program pomocy dla przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19”.          

W maju kołobrzeska rada miasta wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnych przedsiębiorców mając na uwadze aktualną sytuację branży turystycznej jak i sezonowość jej działania, uchwaliła wszystkim poszkodowanym w wyniku działań rządu firmom odroczenie płatności podatku od nieruchomości do końca października 2021 roku.             

Niestety Regionalna Izba Obrachunkowa dopatrzyła się w uchwale uchybień prawnych i ją zakwestionowała. Jak donosi portal kolobrzeg.naszemiasto.pl magistrat poinformował, że:   

   Regionalna Izba Obrachunkowa, na swoim posiedzeniu 3 czerwca, podjęła decyzję o stwierdzeniu nieważności kołobrzeskiej uchwały. W uzasadnieniu przewodniczący Kolegium RIO wskazuje, że Rada Miasta nie miała kompetencji do podjęcia takiej uchwały (…)”.             

Co ciekawe kołobrzeski samorząd bardzo solidnie przygotował projekt uchwały również pod kątem prawnym. Jak informuje rzecznik prezydenta Kołobrzegu, Michał Kujaczyński:            

– Projekt uchwały o kołobrzeskim programie pomocowym był efektem wielu spotkań prezydenta, urzędników i kołobrzeskich przedsiębiorców, a wypracowane rozwiązania przeszły pełną analizę prawną. (…)     

Decyzja RIO odbije się negatywnie na kondycji wielu kołobrzeskich firm, co może skutkować nawet rychłym ich zamknięciem, ponieważ wszystkie złożone przez przedsiębiorców wnioski dotyczące odroczenia płatności podatku od nieruchomości zostały w wyniku uchylenia uchwały zawieszone do momentu rozstrzygnięcia sprawy spornej daty przez sąd. Oczywiście jeżeli radni opowiedzą się za zaskarżeniem tej decyzji.             

A ty przedsiębiorco jak zwykle martw się sam…      

Oprac. BC

Na podstawie:

Dodaj komentarz