Przedsiębiorcy czekają na Tarczę Antykryzysową. „Inaczej zbankrutujemy”

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Lubelskie apeluje do premiera o wsparcie polskich firm i ich pracowników w czasie epidemii. W poniedziałek o tym, jak będzie wyglądała tzw. Tarcza Antykryzysowa zdecyduje Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Po niespełna dwóch tygodniach od początku kryzysu związanego z koronawirusem przedsiębiorcy widzą, że jeśli sytuacja szybko nie wróci do normalności ich firmy czeka upadek.

– Z dnia na dzień zostaliśmy bez przychodów. Jeśli taka sytuacja będzie się przedłużać, będziemy musieli zamknąć restaurację. Zbankrutujemy – przyznaje Piotr Makosz, wspólnik spółki prowadzącej lubelską restaurację „Stół i wół”.

– Obroty spadły o około 98 procent – szacuje Łukasz Skaraczyński, właściciel hurtowni kwiatów w Lublinie.

Przedsiębiorcy nie są przy tym zadowoleni z propozycji pomocy, jaką wstępnie zaoferował im rząd w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Dlatego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Lubelskie zwrócił się z apelem do premiera o m.in. całkowite anulowanie składek ZUS do czasu opanowania epidemii koronawirusa, czy przesunięcie terminów rozliczeń projektów realizowanych ze środków unijnych do opanowania epidemii.

– Przedsiębiorcy mierzą się z absolutnie bezprecedensową sytuacją i nie mogą zostać pozostawieni sami sobie. Wielu z nich już boryka się z obowiązkiem ponoszenia stałych kosztów, takich jak m.in. czynsz za niefunkcjonujący lokal, leasing lub kredyt za nieużytkowane maszyny i pojazdy, wynagrodzenia pracowników, którzy z powodu pandemii koronawirusa pracują w niepełnym wymiarze godzin, zdalnie, bądź wcale – tłumaczy Leszek Kędzierawski, prezes zarządu ZPP. – Brak skutecznych działań w zakresie ochrony może mieć poważne konsekwencje gospodarze, dlatego też należy uczynić wszystko, żeby nie dopuścić do zamykania przedsiębiorstw i redukcji etatów, która może przyczynić się bezpośrednio do wzrostu bezrobocia i w konsekwencji regresji stanu gospodarki Polski do tej z lat osiemdziesiątych.

O pomoc apeluje też Marek Goliszewski, premier Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC oraz założyciel i prezes Business Centre Club.

– Kryzys zdrowotny i recesja gospodarcza nasilą się. Ludzie będą umierać. Firmy bankrutować. Mamy dopiero namiastkę rozwoju tej sytuacji. Trzeba działać szybciej i mocniej – podkreśla wzywając premiera do jak najszybszego podjęcia 34 decyzji wśród, których znajduje się m.in. przyspieszenie zwrotu podatku VAT z obecnych 60 do 15 dni oraz zawieszenie przepisów dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

Decyzja o tym, jak w rzeczywistości wyglądać będzie Tarcza Antykryzysowa ma zapaść w poniedziałek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas niej padnie m.in. propozycja prezydenta by całkowicie zwolnić z płacenia przez trzy miesiące składek ZUS mikroprzedsiębiorców zatrudniających do 9 osób i samozatrudnionych.

Przedsiębiorcy z Lubelszczyzny stracili już dziesiątki tysięcy złotych. Czekają na pomoc państwa Sytuacja przedsiębiorców jest dramatyczna. Już po kilku dniach braku klientów właściciele małych i średnich przedsiębiorstw widzą, że jeśli kryzys związany z koronawirusem potrwa dłużej niż kilka tygodni, będą bankrutować.

Jeden z naszych rozmówców prowadzi na Lubelszczyźnie przewóz osób. Ma kilkanaście autobusów. Biznes wydawałoby się pewny.

– Do czasu. W jednej chwili zorientowałem się, że nie mam praktycznie żadnych oszczędności. Wydawałem na bieżaco to, co zarabiałem – przyznaje. – Teraz przychodów nie ma. Straciłem je dosłownie z dnia na dzień. Zostały za to stałe płatności. Oprócz pensji, zaliczek, podatków to przede wszystkim leasing na samochody. 10 tys. zł miesięcznie na każdy z nich.

My online nie możemy

Nieco mniej, bo tysiąc złotych leasingu miesięcznie płacą ci, którzy przewóz osób świadczyli samochodami osobowymi. Firmy jednoosobowe miały jedno auto.

– Ale mam znajomego, który ma ich 90. Proszę policzyć, ile on samego kredytu musi miesięcznie spłacać – mówi Maciej Kulka, właściciel szkoły nauki jazdy w Lublinie. Ośrodek jest firmą rodzinną. Oprócz pana Macieja pracuje w niej jego mama i tata oraz żona i syn. – Nie mamy dywersyfikacji źródeł utrzymania. Nie mamy zapasów finansowych żeby wytrzymać bez pracy, a mamy 60 tys. zł kosztów miesięcznie. To wynagrodzenia pracowników, raty za plac manewrowy, raty listingowe za samochody i sprzęt. Te płatności ponosimy czy klienci są, czy ich nie ma.

A teraz ich nie ma. Szkoły nauki jazdy mogłyby w tej chwili prowadzić wykłady online, ale nie mogą.

– Od poniedziałku nie można robić badań lekarskich więc żaden nowy kursant się do nas nie zapisze – tłumaczy Kulka. – Żeby ruszyć z wykładami on line taka osoba musi najpierw przejść badania, a potem w wydziale komunikacji wyrobić profil kandydata na kierowcę i dopiero może się zgłosić do nas. Teraz tego nie zrobi. Dlatego zamykamy szkoły i może się okazać, że wielu osób z naszej branży tego nie udźwignie.

Po tym, jak zagrożenie epidemiologiczne minie, szkoły nauki jazdy, które utrzymają się na rynku będą mogły od razu rozpocząć pracę. Podobnie jak firmy działające w branży usługowej.

– Ostatnią klientkę zamknęłam w środę rano. To był ostatni dzień pracy szkół. Potem nikt już nie przyszedł. W poniedziałek zamknęłam salon – mówi pani Ewelina, fryzjerka. – Będę gotowa ruszyć w każdej chwili, gdy ludzie zaczną normalnie żyć.

Klientów nie ma, koszty są 

Tego, czy będą mogli wrócić do normalnej pracy nie wiedzą właściciele sklepów innych niż branża spożywcza.

– Działalność jest w naszym przypadku bardzo zagrożona. Jeżeli potrwa to dłużej to będziemy musieli zamknąć biznes, bo ten opiera się głównie na turystach, a obecnie jak wiadomo Lublin to jedna, wielka pustka – mówi Ireneusz Połeć, szef sklepu patriotycznego „Polska Marka”. – Przeniesienie działalności do internetu nie pozwoli nam na tak wysoką sprzedaż aby opłacić wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności. Turyści nie będą przecież zamawiać pamiątek z Lublina przez internet. Dlatego bierzemy pod uwagę zwolnienia pracowników, chociaż oczywiście chcemy ich uniknąć.

– Mam to szczęście, że jakiś czas temu założyłem obok sklepu stacjonarnego także sklep internetowy i zacząłem poszukiwanie klientów w całej Europie – opowiada przyznaje Łukasz Cykuła, właściciel wysoce specjalistycznego sklepu oferującego sprzęt dla miłośników łucznictwa.- Jakiś przychód jeszcze dlatego mam, ale klientów w sieci jest jednak rzeczywiście dużo mniej. Poza tym zamknięcie czasowe, w związku z zagrożeniem koronawirusem, sklepu stacjonarnego nie pozwala uniknąć kosztów jego utrzymania: czynszu i mediów.

Cykuła zdaje sobie też sprawę z tego, że w tych czasach bardzo trudno będzie zachować renomę firmy, na którą pracowało się latami. Wystarczy, że szef sklepu i jego pracownicy będą musieli iść na kwarantanne lub do szpitala i zerwą kontakt z internetowymi klientami, którzy wpłacili pieniądze za towar, ale przesyłek nie dostali i nie mają żadnego kontaktu ze sklepem.

Co mogliśmy, to pomroziliśmy

Największe problemy mają jednak restauratorzy i ci przedsiębiorcy, którzy zostali z dużą ilością zamówionego towaru.

– Z dnia na dzień zostaliśmy bez przychodów. Ostatnich klientów mieliśmy w środę. Jeśli taka sytuacja będzie się przedłużać, będziemy musieli zamknąć restaurację. Zbankrutujemy – przyznaje Piotr Makosz, wspólnik spółki prowadzącej lubelską restaurację „Stół i wół”. – Na dziś nie jesteśmy w stanie uregulować żadnych bieżących płatności: podatków, składek ZUS, pensji. Rozmawialiśmy już z pracownikami, prosząc ich o cierpliwość i danie nam możliwości rozliczenia się z nimi, gdy minie okres zagrożenia pandemią i restauracja ponownie zacznie funkcjonować. Nasi pracownicy rozumieją, że jest to dla nas wszystkich trudna sytuacja.

– Zrobiliśmy zaopatrzenie na cały weekend, a kilka godzin później dowiedzieliśmy się, że restauracje zostają zamknięte. Nigdy nie prowadziliśmy dowozów posiłków, zresztą jak wiem od innych kolegów z branży dowóz też nie cieszy się duża popularnością. Ludzie gotują sobie w domach – mówi właściciel kilku restauracji w całym regionie. – Co mogliśmy, to pomroziliśmy. Resztę pracownicy pobrali do domów. Nie wiem co będzie. Nie chce zwalniać ludzi, bo stworzenie dobrej kadry to jest bardzo trudne zadanie.

Gigantyczne straty poniosła też branża kwiaciarska. Zamkniętych jest większość kwiaciarni.

– Obroty spadły o około 98 procent – szacuje Łukasz Skaraczyński, właściciel hurtowni kwiatów. – Handel kwiatami odbywa się praktycznie tylko pod cmentarzami i dotyczy pogrzebów. Naszą branżę czekają gigantyczne straty. Sam zamówiłem bardzo dużą dostawę na 13 marca, bo wtedy są bardzo popularne imieniny Bożeny i Krystyny. Kwiaty przyszły w środę rano, a o 10 premier powiedział, że zamyka szkoły i w tej chwili straciliśmy praktycznie wszystkich klientów. Zamiast po kwiaty ludzie ruszyli po makaron.

Lubelska hurtownia straciła w ten sposób na ciętych kwiatach dziesiątki tysięcy złotych. Strat branży nie sposób wręcz oszacować. Tylko jedna duża hurtownia z Poznania z dnia na dzień straciła pół miliona złotych.

Nie wiem, jak to dalej będzie

– Wiele kwiatów sprowadzamy z miejsc tak odległych jak Kolumbia, czy Ekwador. Zamawia się je tydzień wcześniej i nie można się wycofać. Kwiaty przyjeżdżają, a nie ma ich już komu sprzedać – tłumaczy Łukasz Skaraczyński. – Nie wiem, jak to dalej będzie. W naszej branży są bardzo złe nastroje. Sam nie mogę spać. Nie wiem co ze sobą zrobić. Kwiaty są dziś towarem luksusowym, który jest ludziom do niczego potrzebnym. Zresztą nawet jak pandemia się szybko skończy, to nikt po kwiaty od razu nie przybiegnie. Będzie musiało minąć jeszcze sporo czasu zanim ludzie przestaną się bać i organizować imprezy takie jak imieniny, na które będą potrzebować kwiatów.

Przedsiębiorcy z napięciem czekają na informacje, jakie spływają o udogodnieniach dla nich w tych trudnych chwilach.

– To, że rząd dopłaci 40 procent do wypłat pracowniczych w firmach, które tracą dochody jest fajnym rozwiązaniem, ale to nie rozwiązuje problemów – uważa Maciej Kulka. – Problemem jest też to, że nikt nie mówi wprost, ile taka sytuacja kwarantanny może potrwać. Gdybyśmy wiedzieli czy mówimy o tygodniach, czy miesiącach moglibyśmy jakoś lepiej się do tego przygotować.

– Nie wiem, czy nie będę musiała zamknąć salonów jeśli nie wrócą stałe przychody – mówi pani Ewelina. – Największe koszty, jakie ponoszę, to czynsz za lokal. Jest bardzo duży, a ja nie prowadzę działalności gospodarczej tak długo, żeby dorobić się oszczędności. Wprawdzie przedsiębiorcy mają możliwość otrzymania w tym trudnym czasie pożyczki, ale to ma być maksymalnie 5 tys. zł. To nie wystarczy.

– Najbardziej śmieszy mnie, gdy słyszę w telewizji, że przedsiębiorcy dostali ulgę i nie będą płacić ZUS. To pięknie brzmiące słowa, które pokazują, że rząd bardzo nam pomaga. Ale tak nie jest! W rzeczywistości te płatności zostały tylko zawieszone i będziemy musieli je ponieść – mówi Łukasz Cykuła. – Poza tym to zawieszenie dotyczy tylko trzech miesięcy i to teoretycznie, bo w praktyce mówimy o dwóch miesiącach. Wszystko dlatego, że składki za luty musieliśmy zapłacić do 16 marca. Zanim więc rząd poinformował o takim zwolnieniu wszyscy przedsiębiorcy płatności wykonali.

Za:

Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni

1 komentarz do wpisu “Przedsiębiorcy czekają na Tarczę Antykryzysową. „Inaczej zbankrutujemy””

  1. Рекомендую Вам аккауратно перебирать СМИ источники поиска информации. Очень много правительственных и заангажированных.
    Хотела бы Вам предложить хорошее СМИ – russinfo.net, где я часто ищу информацию. Информация по ссылке: https://russinfo.net/finance/zarplata/povyshenie-zarplaty-apparatu-suda.html
    А где ищите Вы?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz