Program Mieszkanie Plus to już historia?

Słynny jeszcze nie tak dawno program budowy mieszkań z udziałem państwa, Mieszkanie Plus, który miał przybliżyć obywateli do tanich mieszkań i pobudzić rozwój budownictwa społecznego, służył jak się okazuje jedynie do promowania władzy. Dzisiaj niewielu już o nim pamięta, część samorządów po analizie zasad rządowego programu i kosztów przeprowadzenia inwestycji od razu uznała, że projekt jest dla nich nieopłacalny, a gminy, które z entuzjazmem przystąpiły do rządowego projektu nie mogą pochwalić się wielkimi sukcesami.          

Jedną z takich gmin, która rozbudziła mieszkańcom duże nadzieje na własne nowe M jest Witnica w Lubuskiem. Niestety, choć do projektu przymierzano się pokazowo z wielkim zadęciem już w lutym 2019 roku, i to nie tylko z udziałem władz miasta, ale również przedstawicieli Państwowego Funduszu Rozwoju Nieruchomości, a według planów rozpoczęcie inwestycji miało nastąpić na początku 2020 roku, to niestety od momentu wielkiej medialnej wrzawy wokół tematu budowa do tej pory nie ruszyła z kopyta.        

Jak czytamy w portalu gazetalubuska.pl burmistrz Witnicy nie stracił jednak jeszcze nadziei, że mieszkania w ramach zapomnianego nawet przez pomysłodawców programu powstaną. Jest już nawet wizualizacja i projekt techniczny budynku, ale pomimo wielkiego zapotrzebowania w gminie na mieszkania, nie ma dawnego entuzjazmu lokalnej społeczności do projektu, szczególnie, że nie będą one wcale takie tanie. Według wstępnych szacunków koszt wynajmu lokalu o powierzchni 60 m.kw. będzie wynosił ok. … 1200 zł.         

A miało być tak pięknie. Budowę czterokondygnacyjnego budynku z 77 mieszkaniami, lokalami handlowo-usługowymi i parkingiem na działce wniesionej do projektu przez gminę miała sfinansować spółka PFR Nieruchomości środkami z budżetu państwa, a gmina spłacić cały koszt budowy wykupując udziały w spółce stopniowo, w miarę swoich możliwości w ciągu 30 lat.        

W radzie gminy w przeciwieństwie do burmistrza jest wielu sceptyków, szczególnie, że środki, które umożliwiłyby przeprowadzenie inwestycji znacznie przekraczają możliwości i tak już mocno nadwątlonego budżetu. Wizja spłaty ok. 30-40 mln zł, czyli kwoty rzędu połowy całego rocznego budżetu gminy, może być przyczyną tego, że projekt Mieszkanie Plus w Witnicy przejdzie do historii. Tym bardziej, że rząd po porażce programu ma już nowy pomysł dla gmin na społeczne budownictwo czynszowe, finansowane ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego. Oby tylko tym razem nie skończyło się jak z poprzednim.         

Opracowanie BC 
Źródło 

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz