Prezes PKP PLK zabrał głos w sprawie mostu w Pilchowicach

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel powiedział, że jeśli ktoś jest gotowy wyłożyć pieniądze na nową konstrukcję tego mostu, możliwa będzie zgoda na zniszczenie starej konstrukcji.

Według medialnych doniesień, most ma być wykorzystany, jako sceneria fragmentu filmu Mission Impossible 7. Konstrukcja ma zostać wysadzona w powietrze. Prezes PKP PLK zaznaczył, że jest ona dziś w złym stanie technicznym, a jej odnowienie może przewyższać koszty budowy nowego mostu.

Ireneusz Merchel powołał się na ekspertyzę sprzed kilku lat, która wskazywała na zły stan techniczny obiektu. Wskazał, że wtedy szacowano, że odnowienie mostu może stanowić 30 – 40 procent kosztów postawienia nowej konstrukcji. Merchel dodał, że dziś ten wskaźnik może być inny. Zaznaczył, że ktokolwiek zobowiąże się, by wyłożyć pieniądze na wymianę, może liczyć na wsparcie PKP PLK.

Prezes dodał także, że większość remontów mostów kolejowych polega na całkowitej wymianie starej konstrukcji na nową. Most kolejowy w Pilchowicach ma ponad 100 lat. Ostatni pociąg przejechał tamtędy trzy lata temu.

Zarządcą mostu, jak i okolicznej sieci kolejowej jest PKP PLK. To ta instytucja może wydać ostateczną decyzję w sprawie mostu.

  • Źródło: Radio Wrocław
  • Foto: Foto: Andrzej Mastalerz/fotopolska.eu (Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0)

Dodaj komentarz