Powstał Komitet Społeczny Obrony Miejsc Pracy i Terenów Stoczni w Świnoujściu

Piątek 15 stycznia był dniem ogłoszonego przez zarząd MSR Gryfia przetargu na sprzedaż obiektów i dzierżawę terenów zlikwidowanego oddziału stoczni w Świnoujściu, ale jak czytamy w portalu gs24.pl, potencjalnych oferentów odstraszały zarówno mocno wywindowana cena wywoławcza w wysokości ponad 58 mln zł, jak i dość kontrowersyjny zapis w regulaminie przetargu, że nabywca nie będzie na tym terenie mógł prowadzić działalności … stoczniowej!            

Eksperci z dziedziny gospodarki morskiej zapytani o sprawę przez portal gs24.pl są bardzo krytyczni zarówno jeśli chodzi o samą likwidację oddziału stoczni w Świnoujściu ze względu właśnie na wielki atut jakim jest jego konkurencyjna lokalizacja, jak i mocno zastanawiający zapis oferty przetargowej. Według prawnika reprezentującego zwolnionych świnoujskich stoczniowców, takie zabezpieczenie nic nie da, ponieważ zapis można podważyć. To jaka działalność może być tam prowadzona leży w gestii Rady Miasta Świnoujście, a nie zarządu Gryfii.            

Tymczasem pozbawieni miejsc pracy świnoujscy stoczniowcy wierzą, że to nie koniec działalności stoczniowej w Świnoujściu. Jak donosi portal gs24.pl 14 stycznia w Szczecinie zawiązał się Komitet Społeczny Obrony Miejsc Pracy i Terenów Stoczni w Świnoujściu, przy wsparciu NSZZ Solidarność Tauron Serwis ze Śląska, którego przedstawiciele przyjechali specjalnie w tej sprawie, poruszeni tym co polski rząd pod płaszczykiem prawa i sprawiedliwości wyprawia z przemysłem stoczniowym.          

Jak czytamy w portalu gs24.pl celem powołanego do życia komitetu jest rzeczywiste ratowanie polskiego przemysłu stoczniowego, którego jednym z zadań jest walka o stocznię w Świnoujściu. Pomysłem na utrzymanie branży stoczniowej w regionie i jej rozwój jest sektor offshore. Snują plany o nawiązaniu współpracy z następcą upadłej szczecińskiej fabryki ST3 Offshore, po jej sprzedaży. Stoczniowcy liczą w tej materii na wsparcie zarówno ze strony prezydenta Świnoujścia i radnych, jak i zachodniopomorskich parlamentarzystów.           
Co sądzą eksperci o poczynaniach zarządu MSR Gryfia na stronie:     https://gs24.pl/msr-gryfia-wyklucza-konkurencje-w-piatek-final-przetargu-na-tereny-stoczni-w-swinoujsciu/ar/c3-15386001

Opracowanie BC 
Źródło:     

Dodaj komentarz