Ponad 52 miliony złotych dla przewozów autobusowych na Podkarpaciu

Ponad 52 miliony złotych – takie dofinansowanie do przewozów autobusowych dostało na ten rok województwo podkarpackie.

Jak poinformowała wojewoda Ewa Leniart 15 organizatorów przewozów zgłosiło się na ogłoszony niedawno dodatkowy nabór wniosków. Co ważne dopłata do jednego tzw. wozokilometra wzrosła ze złotówki do trzech złotych. Dla mieszkańców małych podkarpackich miejscowości to większe szanse na dotarcie do szkoły, pracy czy lekarza.

Sygnały o komunikacyjnym wykluczeniu to jeden z problemów najczęściej zgłaszanych przez mieszkańców Podkarpacia. Skarżyli się między innymi mieszkańcy gminy Dydnia. Poważne problemy były także w Raniżowie, gdzie byliśmy z kamerą w grudniu. Mimo to podkarpackie samorządy pod koniec ubiegłego roku nie wykorzystały wszystkich pieniędzy zarezerwowanych dla Podkarpacia.

W maju wojewoda Ewa Leniart ogłosiła więc dodatkowy nabór, który właśnie został rozstrzygnięty.

– W tym naborze dodatkowym otrzymaliśmy 15 zgłoszeń od organizatorów transportu zbiorowego. W sumie na 80 linii komunikacyjnych co spowodowało, że zaabsorbowane zostało w ramach funduszu przeszło 8 milionów złotych. Dzięki decyzji ministra infrastruktury nastąpiła także zmiana zasad dofinansowania dla przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, które zostały rozstrzygnięte w naborze, który został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku.

W naborze dodatkowym zgłosiło się 8 gmin, 3 powiaty oraz jeden związek międzygminny i jeden powiatowo – gminy działający w Jasielskim. Zwiększenie dopłat do tzw. wozokilometra to efekt uchwalenia Tarczy antykryzysowej 3.0, która obejmie także wnioski ubiegłoroczne.

– Także tamten nabór został dofinansowany na poziomie 3 złotych do 1 wozokilometra, począwszy od 1 kwietnia do końca tego roku. A zatem dokonaliśmy przeliczenia już zawartych umów i łącznie w ramach Funduszu Autobusowego w naszym województwie zostanie dofinansowanych 330 linii komunikacyjnych, na łączną kwotę 33 milionów złotych.


Wojewoda mówiła, że zwiększenie dofinansowania to także pomoc dla firm transportowych, które w związku z pandemia mają straty, bo przewoziły mniej osób i sprzedały mniej biletów. Dzięki Funduszowi na komunikacyjne ułatwienia mogą liczyć m.in mieszkańcy powiatów sanockiego krośnieńskiego, tarnobrzeskiego, przemyskiego, stalowowolskiego i łańcuckiego.

  • Źródło:TVP3 Rzeszów – Aktualności

Dodaj komentarz