Polsko-japońskie rozmowy o współpracy w zakresie kolei i CPK

9 czerwca 2020 r. wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała spotkał się JE Tsukasa Kawada, ambasadorem Japonii w Warszawie. Spotkanie zorganizowane z inicjatywy strony japońskiej jest elementem współpracy z ambasadą oraz podmiotami z Kraju Kwitnącej Wiśni.

– Od początku pracy przy CPK nasze poszukiwania inspiracji kierowaliśmy w stronę wschodniej Azji. Cieszę się, że wraz z postępami w projekcie nasza współpraca się rozwija – powiedział wiceminister Horała.

Wiceminister gościł już w Japonii na początku tego roku, gdzie towarzyszył Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w oficjalnej wizycie. Równolegle trwały robocze konsultacje w sprawie potencjalnej współpracy dotyczącej kolei dużych prędkości.

Japońskie rozwiązania technologiczne są wzorem jakości i niezawodności na całym świecie. Dotyczy to nie tylko elektroniki. System szybkich kolei Shinkansen, które mogą rozwijać prędkość do 320 km/h funkcjonuje od ponad 50 lat i stanowi źródło inspiracji również poza Japonią.

– Japończycy słyną na świecie ze swojej dyscypliny i sumienności. Polacy też są narodem, który do najbardziej wartościowych cech zalicza pracowitość. Wierzę, że dzięki temu efekty naszej współpracy będą bardzo korzystne dla obu stron

Trwa proces wyboru doradcy strategicznego dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Biorą w nim udział 2 podmioty: zarządca lotniska Narita w Tokio oraz zarządca lotniska Incheon w Seulu. Postępowanie jest prowadzone przez Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. w formie dialogu konkurencyjnego, zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych.

  • źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Dodaj komentarz