Po Euro 2012 firmy walczą latami w sądach z miastem Gdańsk

Firmy realizujące inwestycje związane z organizacją w Gdańsku imprez Euro 2012 walczą latami w sądach o swoje interesy. Jednak większość z tych sporów sądy rozstrzygnęły na korzyść gminy miasto Gdańsk.

Jak czytamy w portalu m.trojmiasto.pl, pomimo że od zakończenia Euro 2012 minęło już osiem lat a spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne nie istnieje od 2016 roku, to przed sądami toczy się wciąż 11 spraw „z czego dwie dotyczą Stadionu Energa Gdańsk, siedem budowy Trasy Słowackiego, a dwie kolejne budowy Europejskiego Centrum Solidarności”.

Olimpia Schneider z biura prasowego UM w Gdańsku wyjaśnia portalowi, że:

– Sprawy prowadzone przeciwko gminie Miasta Gdańska dotyczą zadań inwestycyjnych realizowanych przez dawny BIEG (dzisiaj Arena Gdańsk), który wybudował stadion piłkarski w Letnicy, oraz GIK, spółki odpowiedzialnej za budowę m.in. Trasy Słowackiego czy ECS. Spółka GIK przeprowadziła w swojej krótkiej historii aż 36 projektów, w tym budowę Trasy Słowackiego, tunel pod Martwą Wisłą czy Europejskie Centrum Solidarności.


W związku z ryzykiem przegrania przez miasto którejś sprawy, w budżecie Gdańska ujmuje się od kilku lat rezerwę na wypadek konieczności zapłacenia odszkodowania którejś z firm. Cytowana wyżej Olimpia Schneider podkreśla, że większość sporów sądowych, które pojawiły się na linii wykonawca-inwestor po zakończeniu Euro 2012 rozstrzygnięto na korzyść gminy miasto Gdańsk.


Na ostatniej sesji Rada Miasta Gdańska zmieniła budżet na rok 2020, dokonując zamrożenia tzw. kwoty celowej w wysokości 70 mln zł. Z tego 32 mln zł zostaną przeznaczone na realizację zadań z zakresu edukacji dzieci i młodzieży, 8,6 mln na zarządzanie kryzysowe, 6,4 mln na wydatki jednostek pomocniczych oraz 5 mln na wydatki związane ze wzrostem cen energii. Dodatkowo 15 mln zarezerwowano na wspomniane wyżej ewentualne pokrycie wyroków sądowych w sporach ze spółkami Gdańskie Inwestycje Komunalne oraz Arena Gdańsk.

Oprac. ŁC

Na podstawie:

  • https://m.trojmiasto.pl/ wiadomosci/Miasto-w-sporze-z-wykonawcami-11-spraw-na-15-mln-zl-n145742.html
  • Fot. Dariusz Boczek

Dodaj komentarz