Plany oszczędnościowe Krakowa, z których nic nie wyjdzie? Twarde weto radnych na pomysły prezydenta

Rada Miasta Krakowa Andrzej Banas / Polska Press

Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli, likwidacja Młodzieżowych Domów Kultury i ośrodków sportowych – to najważniejsze pomysły Jacka Majchrowskiego i jego urzędników na najbliższą sesję rady miasta. Mają dać oszczędności, których miasto potrzebuje w dobie epidemii koronawirusa, jak wysuszona gleba wody. Tyle że marne na to szanse, bo na pomysłach suchej nitki nie zostawiają radni. Ci krytykują prezydenta za ostatnie decyzje i chcą zespołu, który wypracuje skuteczne rozwiązania naprawcze negatywnych skutków gospodarczych epidemii.

29 kwietnia odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta, zwołana na wniosek prezydenta. Radni spotkają się kilku salach urzędu w Pałacu Wielopolskich, rozrzuceni, aby zachować bezpieczne odległości. Sesja fizycznie będzie niedostępna dla mieszkańców i dziennikarzy. Pozostanie tylko transmisja online.

Pomysły urzędników na oszczędności

Sesję zwołał prezydent, więc znajdują się na niej druki przygotowane tylko przez niego. Te najważniejsze dotyczą likwidacji 11 MDK i przekształcenie ich w filie krakowskich instytucji kultury. Kolejny ważny projekt dotyczy obniżenia o 20 proc. dofinansowania dla przedszkoli niesamorządowych do najniższego ustawowego poziomu. Na sesję trafił też druk zakładający likwidację ośrodków sportowych i skonsolidowanie ich w Krakowski Ośrodek Sportowy.

Za: Gazeta Krakowska.pl

Dodaj komentarz