Pierwszy regionalny elektryczny autobus na podlaskich drogach

Od ponad tygodnia pasażerowie podróżujący po naszym województwie mogą skorzystać z przejazdu autobusem napędzanym elektrycznie. Spółka PKS Nova przyjęła na testy pojazd elektryczny o wdzięcznej nazwie Yutong ICE12.

Testowany autobus posiada klimatyzację, 59 wygodnych miejsc siedzących wyposażonych w ładowarki USB oraz system automatycznego opuszczania podwozia znacznie ułatwiający wejście do autobusu. Ale przede wszystkim jest przyjazny środowisku.

– Chcemy unowocześniać tabor samochodowy PKS Nova. Jesteśmy zainteresowani samochodami z alternatywnymi źródłami zasilania. Teraz, poprzez test autobusu elektrycznego sprawdzamy jego przydatność dla naszego przedsiębiorstwa

– mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Cena pojazdu Yutong ICE12 jest bardzo wysoka – samochód wraz z ładowarką kosztuje ok 1,800 mln zł. Choć, jak podkreślał Andrzej Mioduszewski, prezes PKS Nova dużo niższy jest koszt eksploatacji niż autobusu na olej napędowy.

– W tej chwili zakup tego autobusu przekracza możliwości finansowe naszej spółki, ale czekamy na programy unijne, które mogłyby współfinansować ten zakup

– mówił Andrzej Mioduszewski.

Obecnie tabor PKS Nova to 450 pojazdów zasilanych na olej napędowy. Andrzej  Mioduszewski podkreślał, że spółka jest zainteresowana też autobusami zasilanymi gazem CNG.

Pierwszy w Podlaskiem autobus elektryczny jeździł już po trasach suwalskich, we wtorek jest w Białymstoku i okolicach, a w najbliższych dniach będzie nim można dojechać także do Zambrowa, Siemiatycz i Łomży. Informacje o przejazdach – link do strony PKS Nova.  

Dodaj komentarz