Nowe mieszkania w Rzeszowie w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego

W Rzeszowie w ramach rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa powstanie 850 mieszkań na wynajem. To szansa dla tych, których nie stać na kupno własnego mieszkania oraz tych, którym nie przysługują mieszkania komunalne. W Ratuszu podpisano porozumienie o współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. To pierwsze takie porozumienie w Polsce mówiła w Rzeszowie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W ubiegłym roku w Rzeszowie w przeliczeniu na każdy 1000 mieszkańców oddano do użytku 17 nowych mieszkań, co plasuje stolicę Podkarpacia w krajowej czołówce. Zdecydowaną większość budują developerzy. I choć pandemia zatrzymała wzrost cen, nie wszystkich stać na własne M w cenie 5 czy 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Z myślą o nich na tej działce na osiedlu Przybyszówka powstanie 850 nowych mieszkań na wynajem. Mają mieć średnio 52 metry kwadratowe. Nie będzie to jednak program Mieszkanie PLUS.

Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju – Ta inwestycja powstanie w nowym porządku prawnym w ramach ustawy pierwszej pakietowej ustawy mieszkaniowej, którą w lipcu przyjęła Rada Ministrów, a którą do końca września przyjmie polskie parlament. Będzie to inwestycja adresowana do tych osób w Polsce około 40 procent które nie mają mieszkania, nie stać je i nie mają zdolności kredytowej, ale jednocześnie nie kwalifikują się do mieszkań komunalnych czy społecznych.

Lokatorzy będą musieli pokryć opłatę założycielską w wysokości 10 procent wartości mieszkania. A po 25 latach będą mogli skorzystać z dużo niższego czynszu lub dojść do własności. 20-hektarową działkę przekazał nieodpłatnie Krajowy Zasób Nieruchomości. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Bartłomiej Druziński
, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości – Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie przebiegała we wzorcowy sposób, których efektem będzie szereg przyszłych inwestycji w mieście Rzeszów.

Marcin Warchoł, poseł PiS, wiceminister sprawiedliwości – Dość powiedzieć, że średnia wieku mieszkańców Rzeszowa to jest 40 lat. 353 studentów na 1000 mieszkańców, dlatego gdzie indziej w Polsce jak nie tu w Rzeszowie ma się rozpocząć ten wspaniały program budownictwa mieszkaniowego?

Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że przy nowych blokach powstaną również lokale usługowe oraz tereny zielone, co przy inwestycjach developerskich nie jest niestety standardem.

– Czekamy na realizacje pierwszego kroku, jakim będzie stosowna uchwała Rady Miasta, a mianowicie planu zagospodarowania przestrzennego.


Prezydent Tadeusz Ferenc stwierdził, że 850 mieszkań to dopiero początek realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego w Rzeszowie…

– Chciałbym podziękować Pani premier za to, że rząd polski pomaga Rzeszowowi, że spływa wiele środków, że robimy wiele inwestycji z pieniędzy, które przekazywane są z rządu, a więc mieszkańcy Rzeszowa nie ponoszą kosztów.


Za inwestycję na Przybyszówce odpowiedzialna będzie nowa spółka celowa, utworzona przez miasto i Krajowy Zasób Nieruchomości. Mieszkania na wynajem mają być gotowe najpóźniej za 4 lata.

Źródło: TVP 3 Rzeszów-Aktualności

Dodaj komentarz