Wrocławski magistrat i Wody Polskie zaplanowały wprowadzenie nowych rozwiązań nad Odrą i na Odrze, które ułatwią miłośnikom żeglugi rzecznej wypoczynek nad wodą.
Od piątku, 7 sierpnia, korzystać już można ze Śluzy Mieszczańskiej, która przez lata była nieużywana
List intencyjny w sprawie wspólnych działań podpisali wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur i Jolanta Rędowicz z wrocławskiego oddziału przedsiębiorstwa Wody Polskie.
W umowie jest mowa o „wzajemnym wspieraniu działań związanych z wykorzystaniem Wrocławskiego Węzła Wodnego dla żeglugi towarowej i pasażerskiej”. W konkretnie brzmiących planach są m.in.: utworzenie miejskiego portu śródlądowego i uruchomienie tramwaju wodnego czy modernizacja budowli i urządzeń hydrotechnicznych oraz udostępnienie ich wodniakom.
To ostatnie już się dzieje. We wtorek nastąpiło próbne otwarcie Śluzy Mieszczańskiej przy mostach Pomorskich. Mechanizm był nieużywany od lat, co uniemożliwiało korzystanie z Odry między Starym Miastem a np. zimowiskiem barek.
Od 7 sierpnia prześluzują się tędy łodzie turystyczne (lecz tylko z napędem motorowym). Na razie śluza będzie czynna jedynie w weekendy (od piątku do niedzieli), jednak jeśli zainteresowanie będzie duże, to czas jej użytkowania zostanie wydłużony. RZGW udostępnił wodniakom odcinek Odry Południowej aż do stoczni Malbo.
Wrocławianie przetestują nocne żeglowanie
Sygnatariusze porozumienia zapowiadają stworzenie warunków do uprawiania nocnej żeglugi po Wrocławskim Węźle Wodnym. Jedną z najważniejszą potrzeb jest odpowiednie oznakowanie tras na Odrze. Zadaniami podzielono się tak:
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zadba o oznaczenie szlaku żeglownego oraz budowli i urządzeń hydrotechnicznych, którymi zarządza. Koncepcję działań potrzebnych w tym zakresie Wody Polskie już mają opracowaną;
- Urząd Miejski Wrocławia odpowiada za oznaczenie portów oraz urządzeń, budowli i linii przesyłowych krzyżujących się z drogą wodnych, które nadzoruje, przy czym wszelkie działania wymagają uzgodnień z RZGW.
Test funkcjonalności wprowadzonych rozwiązań ma mieć większe konsekwencje. Wody Polskie podobne pomysły, dotyczące m.in. nocnej żeglugi, zamierzają wprowadzić np. w Bydgoszczy, Krakowie i w Warszawie.
Ponad stuletni Wrocławski Węzeł Wodny to:
- przeszło sto mostów, kładek i przepraw;
- blisko 26 kilometrów koryta Odry;
- cztery dopływy – Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa;
- 16 jazów, 11 śluz;
- wiele kanałów i mnóstwo cieków wodnych.
- Źródło: UM Wrocławia
- Foto: PGW Wody Polskie,