Nowa śluza Guzianka II w Rucianem-Nidzie już oficjalnie otwarta

W piątek 3 lipca miało miejsce uroczyste otwarcie oddanej do użytku 25 czerwca, śluzy żeglugowej Guzianka II z awanportami, mostem, budynkiem sterowni, zapleczem śluzy i węgronią.

Guzianka II, która łączy jeziora Guzianka Mała i Bełdany usprawni ruch na Wielkich Jeziorach Mazurskich odciążając „starą Guziankę”, którą w sezonie turystycznym przeprawia się każdego roku około 15 tys. jednostek. Z każdym rokiem liczba miłośników odpoczynku na mazurskich jeziorach wzrasta, dlatego tak ważne jest dbanie o infrastrukturę i rozwój szlaków wodnych regionu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

Nowa śluza jest pierwszym tego typu obiektem wybudowanym przez Polaków na Mazurach, pozostałe powstawały jeszcze w czasach Prus Wschodnich.

Od 25 czerwca – dnia oddania śluzy Guzianka II do ruchu turystycznego, przy pomocy nowej śluzy udało się przeprawić 1000 jednostek pływających.

Nowa śluza może pomieścić w dwóch rzędach 10 jachtów dużych i średnich lub 12 średnich i małych. Zapewnia możliwość komunikacji pomiędzy jeziorami, których poziom zwierciadła wody różni się o ok. 2 m. O parametrach obiektu i środkach finansowania można przeczytać w artykule pod linkiem:

Oddanie do użytkowania śluzy Guzianka II stanowi pierwszy etap inwestycji w drogi wodne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Kolejnym będzie remont 5 kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich od Mikołajek do Giżycka na kwotę ok. 160 mln złotych. Modernizacja obejmie następujące kanały i ich odcinki: Kanał Szymoński – 2,36 km, Kanał Łuczański – 2,13 km, Kanał Mioduński – 1,92 km, Kanał Grunwaldzki – 0,47 km , Kanał Tałcki – 1,6 km kanału

– Inwestycje z zakresu żeglugi śródlądowej na Szlaku Wielkich Jezior są ważne nie tylko dla Mazur ale też dla całej gospodarki naszego kraju – powiedział Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski. 

– To bardzo dobre wykorzystanie środków unijnych i wzorowo przeprowadzona inwestycja – oświadczył Sekretarz Stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

– To nie koniec inwestycji na Mazurach. Przed nami remont pięciu mazurskich kanałów. Wody Polskie ogłosiły już przetargi na trzy kanały, a na dwa pozostałe ogłoszą jeszcze w tym roku. Do końca 2023 roku za kwotę ponad 300 mln zł zmienimy turystyczne oblicze Mazur – podkreślił Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

– Tydzień od uruchomienia śluzy przepłynęło przez nią ponad 1000 jednostek, co pokazuje znaczenie dla ruchu turystycznego – podsumował Burmistrz Rucianego Nida Piotr Feliński.

W obecnym sezonie żeglugowym, będą działały obie śluzy – Guzianka I oraz Guzianka II. W przyszłości planowany jest remont „starej Guzianki”. Po remoncie śluza Guzianka I będzie obsługiwać duże statki żeglugi, a nowa mniejsze jednostki pływające. Godziny otwarcia śluz dostępne są na stronie internetowej www.bialystok.wody.gov.pl w zakładce komunikaty nawigacyjne.

Jednostki pływające po wypłynięciu ze śluzy Guzianka.

Get involved!

Comments

No comments yet