Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przebojem podbijają świat. To nad czym pracują jest tak innowacyjne i interesujące, że nie może dziwić fakt znalezienia się ich w gronie najzdolniejszych badaczy w kraju.
Dopiero co media donosiły o wyróżnieniu w XI edycji konkursu Lider trzech projektów opracowanych przez młodych naukowców z ZUT, a już dowiadujemy się, że badacze tej uczelni zbudowali innowacyjnego wielozadaniowego robota, który może okazać się niezastąpiony w przesłoniętym przez koronawirusową ideologię świecie.
Jak donosi portal twojeradio.fm młodzi naukowcy ZUT, którzy zostali docenieni przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, otrzymali 4,5 mln zł na kontynuację zgłoszonych do programu Lider prac badawczych. Sukces jest tym większy, że zostali wybrani spośród 254 zgłoszeń z całej Polski.
Dr inż. Łukasz Łopusiewicz z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa zajmuje się pozostałościami po tłoczeniu nasion oleistych, tzw. makuchami. Prowadzi prace badawcze nad wegańskimi fermentowanymi przekąskami i napojami pozbawionymi wrogów nr 1 dla dbająa dba o swoje zdrowie i kondycję czyli glutenu, laktozy i cukru, z makuchów pozostałych po tłoczeniu ziaren lnu, wiesiołka, czarnuszki, amarantusa, konopii, sezamu i słonecznika.
Dr inż. Adrian Antosik z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej jest w trakcie opracowania formuły samoprzylepnych klejów na bazie żywic silikonowych z przeznaczeniem do zadań specjalnych. Dzięki nim mozliwe będzie łączenie materiałów pracujących w bardzo wysokich temperaturach czy elementów wykorzystywanych na pokładzie satelitów i stacji kosmicznych.
Dr inż. Paula Ossowicz z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej pracuje nad formułą bezpiecznych środków p/bólowych, p/gorączkowych i p/zapalnych pochodzenia naturalnego, która dzięki m.in. zmianom struktury substancji aktywnej zwiększy ich przenikalność przez skórę. Znaczne ograniczenie działań ubocznych farmaceutyków oraz obniżenie koniecznej dawki leczniczej, uzyskane dzięki zastosowaniu tej innowacyjnej technologii, może zrewolucjonizować już wkrótce świat farmacji.
Sterowany radiowo wielozadaniowy robot do dezynfekcji, i nie tylko, został zbudowany, jak czytamy w portalu wszczecinie.pl, w ciągu zaledwie trzech miesięcy na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. Dokonał tego zespół naukowców pod kierunkiem autora wynalazku mgr inż. Karola Miądlickiego, dzięki finansowemu wsparciu tego innowacyjnego projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w ramach grantów przyznanych przez Urząd Marszałkowski na projekty związane z walką ze skutkami tzw. pandemii.
Więcej na temat wynalazku i jego zastosowań na stronie: https://wszczecinie.pl/aktualnosci,naukowcy_z_zut_u_stworzyli_nowoczesnego_robota_do_walki_z_koronawirusem_foto,id-36430.html
Opracowanie BC
Źródło: