Na drodze krajowej nr 75 w Kurowie powstaje nowy most. Widać postępy prac

Pod koniec lipca 2019 r. ruszyła budowa nowego mostu na rzece Dunajec w Kurowie koło Nowego Sącza, który będzie częścią drogi krajowej nr 75. Warta ponad 189 mln zł inwestycja zrealizowana jest w ponad 20 proc. Betonowane są podpory obiektu.

Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie polsko-węgierskie konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX z Będzina i Hódút (Hódmezővásárhelyi Útépitő) z Węgier za ponad ponad 189 mln zł buduje nowy most w ciągu DK 75 w Kurowie pod Nowym Sączem.

Prace trwają nieprzerwanie od końca lipca 2019 roku, a ich zaawansowanie wynosi 23 proc. Prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach od godz. 6 do 20, a w soboty do 16. Aktualnie prowadzone są m.in. prace polegające na betonowaniu podpór obiektu.

– W trakcie prowadzenia prac jedne etapy są rozpoczynane, a inne kończone. Zakończono już pierwszy etap betonowania korpusu przyczółka od strony Brzeska, a także betonowanie filara po stronie Nowego Sącza. Trwa zasypywanie fundamentów przyczółków i podpór. Wykonywany jest przepust – relacjonuje Iwona Mikrut, rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA.

Nowy most budowany jest poniżej starego. Jego długość wyniesie 602 m, a szerokość 17,18 m. Będzie obiektem typu extradosed, czyli łączącym konstrukcję wantową z belkowo-sprężoną.

– Ma więc wanty, czyli specjalne liny, ale pylony są niższe niż w mostach wantowych. To sprawia, że są też od nich tańsze w wykonaniu, ale też bardziej efektowne wizualnie niż obiekty belkowe – wyjaśnia Mikrut.

Inwestycja ma być gotowa przed końcem 2021 r. W jej ramach zmieniony zostanie dwukilometrowy przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Powstaną nowe zatoki autobusowe, ekran akustyczny i ścieżki pieszo-rowerowe.

Za: GazetaKrakowska

Get involved!

Comments

No comments yet