Modernizacja lubuskich dworców kolejowych – „współczesne standardy obsługi podróżnych przy jednoczesnym zachowaniu zabytkowego charakteru”

Po modernizacji zabytkowego dworca kolejowego w Żaganiu, kolej na dworzec w Witnicy. 
Aż osiem lubuskich dworców zostanie zmodernizowanych w ramach największego w historii polskiej kolei projektu PKP S.A., Program Inwestycji Dworcowych, finansowanego ze środków własnych, budżetu państwa oraz unijnych. Jako pierwszy gruntownej przebudowie został poddany dworzec kolejowy w Żaganiu. 

Teraz kolej na Witnicę. Stacja kolejowa, której początki sięgają 1857 roku odzyska dawny blask i nowczesne oblicze. Witnica była w XIX wieku punktem na szlaku kolejowym łączącym Berlin z Królewcem. Dzisiaj pomimo zanikania w ostatnich latach wielu kolejowych połączeń komunikacyjnych, Witnica jest ciągle bezpośrednio połączona z Poznaniem i Gdynią, a nawet z Berlinem. Dworzec po remoncie będzie również, jak ten w Żaganiu, służył wszystkim mieszkańcom, nie tylko podróżnym. 

Prace rozpoczną się w tym roku. Na zewnątrz oprócz miejsc parkingowych została zaprojektowana wiata ze stojakami na rowery i elektroniczne tablice informacyjne. Na dole budynku przestronny hol z poczekalnią, kasami i zapleczem socjalno-sanitarnym, siłownia i salka fitness, punkt małej gastronomii i klub abstynenta DROMADER. Góra zostanie przeznaczona na potrzeby organizacji społecznych i pozarządowych. Wszystkie pomieszczenia przystosowane dla osób niepełnosprawnych. 


Do 2023 roku program obejmie jeszcze sześć punktów na mapie regionu lubuskiego; Rzepin, Świebodzin, Nowiny Wielkie, Babimost, Sulechów i Gorzów. 
Na podstawie witnica.plgorzow.tvp.pltransport-publiczny.pl

Dodaj komentarz