MI: Loty krajowe wznowione!

Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Pierwszy lot po ponad dwóch miesiącach od zamknięcia przestrzeni nad Polską odbył się 1 czerwca 2020 r. o godz. 7:00 do Szczecina. Tamtejsze lotnisko czekają duże inwestycje oraz wsparcie, o czym na wspólnej konferencji prasowej mówili wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

1 czerwca 2020 r. rozpoczął się pierwszy etap rozmrażania rynku lotniczego. Uruchomione zostały połączenia krajowe – loty na trasach między Warszawą i Szczecinem, Gdańskiem, Krakowem, Rzeszowem, Wrocławiem, Poznaniem i Zieloną Górą będą odbywać się w większości przypadków dwa razy dziennie. Pierwszy lot odbył się z warszawskiego Lotniska Chopina do szczecińskiego Goleniowa.

– Stoimy u progu wyjścia z epidemii, przywracając kolejne sektory gospodarki. Branża lotnicza jest kluczowa dla rozwoju nowoczesnej gospodarki, jej dynamiczny rozwój może być prawdziwym kołem zamachowym, które pchnie Polskę do grona najbogatszych krajów świata. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie programu pomocy, przeznaczonego dla polskich lotnisk. Jego wartość wynosi ponad 142 mln zł – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

W najbliższym czasie zakończą się uzgodnienia międzyresortowe projektu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu i trybu rozliczania i dokumentowania kosztów utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej lotniska. Na podstawie tego dokumentu zarządzający lotniskiem będą mogli uzyskać rozliczenie kosztów utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej lotniska. Pomoc dla lotnisk będzie wypłacana bardzo szybko – środki będą uruchamiane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w terminie 15 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku. Uprawnione do wsparcia będzie każde z 14 lotnisk, które prowadziły działalność operacyjną przed wybuchem epidemii.

Więcej informacji o rządowych wsparciu dla lotnisk w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/ponad-140-mln-zl-rzadowego-wsparcia-dla-lotnisk

Lotnisko w Goleniowie otrzyma rządowe wsparcie

– Zdajemy sobie sprawę, jak dużą rolę spełniają lotniska w rozwoju gospodarczym regionów, a przez to całego kraju. Lokalne porty zwiększają atrakcyjność inwestycyjną, stanowią o przewadze konkurencyjnej w bardzo wielu branżach. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów jest w tym zakresie bardzo dobrym przykładem – w ciągu ostatniej dekady podwoił liczbę obsługiwanych pasażerów, dlatego w pełni zasługuje na te i wszelkie przyszłe inwestycje – dodał wiceminister Marcin Horała.

Program pomocy dla lotnisk to nie jedyny element rządowego wsparcia dla szczecińskiego portu. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” w lipcu 2019 r. podpisało porozumienie z pozostałymi udziałowcami portu, w ramach którego w Goleniowie zostaną przeprowadzone inwestycje o łącznej wartości 110 mln zł. W ramach tych środków zostaną sfinansowane m.in.:

– zakup i montaż naziemnego oznakowania nawigacyjnego,

– wymiana urządzeń do kontroli bezpieczeństwa,

– rozbudowa terminala pasażerskiego oraz

– remont i poszerzenie istniejących parkingów.

Środki na inwestycje zostaną uruchomione po dokonaniu notyfikacji do Komisji Europejskiej.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

ŁD

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.