Małopolskie samorządy oszacowały straty po ulewach na ponad 76 mln zł

Na ponad 76 mln zł małopolskie samorządy – poszkodowane po czerwcowych ulewach – oszacowały straty w infrastrukturze komunalnej i budynkach użyteczności publicznej. Kwota ta przed przyznaniem pomocy wymaga jeszcze weryfikacji przez komisję wojewódzką.

W poniedziałek wojewoda małopolski Piotr Ćwik spotkał się z samorządowcami. „Przedstawiciele dziesięciu gmin i trzech powiatów przekazali, że straty na ich terenie sięgają w sumie ponad 76 mln zł. Dotyczy to uszkodzenia infrastruktury komunalnej: dróg, mostów, kładek, przepustów, sieci kanalizacyjnej i budynków użyteczności publicznej” – powiedział Ćwik.

Jak zaznaczył są to wstępne szacunki. Do Urzędu Wojewódzkiego wpływają protokoły z konkretnymi wyliczeniami, np. w powiecie myślenickim straty po weryfikacji przez komisję wojewódzką wyniosły 3,5 mln zł. Poważne zniszczenia czerwcowe ulewy spowodowały m.in. w gminach Łapanów, Wiśniowa i Raciechowice.

Do tej pory na rachunki bankowe poszkodowanych gmin wojewoda przekazał ponad 1,3 mln zł na pomoc dla blisko 300 gospodarstw w postaci zasiłków do 6 tys. zł. Pozostałe wnioski są weryfikowane i uzupełniane przez gminy.

„Chcielibyśmy, żeby pieniądze na odbudowę zniszczonej infrastruktury dotarły do samorządów jeszcze w sierpniu, żeby po ogłoszeniu przetargów możliwe było zrealizowanie inwestycji do końca roku” – mówił Ćwik.

Wojewoda rozmawiał także z prezydentem Nowego Sącza Ludomirem Handzlem o możliwość odbudowy mostu na Kamienicy zamkniętego częściowo dla ruchu już w zeszłym roku. „Po ostatnich ulewach podmyte zostały przyczółki tego mostu i władze miasta zdecydowały o jego całkowitym wyłączeniu z użytkowania. Most jest bardzo potrzebny gminie Kamionka Wielka, której mieszkańcy, by dotrzeć do Nowego Sącza muszą nadrabiać kilkanaście kilometrów” – mówił PAP Ćwik.

Prezydent Nowego Sącza ma wystąpić do ministra obrony o budowę przeprawy tymczasowej. „Chcielibyśmy, żeby była ona gotowa już pod koniec sierpnia, żeby dzieci mogły dotrzeć do szkół” – podkreślił wojewoda.Źródło:

  • Za: TVP3 Kraków

Get involved!

Comments

No comments yet