Lubuska firma podejrzana o korumpowanie przedsiębiorstw działających w przemyśle ciężkim

CBA przerwało proceder udzielania lubuskiej firmie zleceń oraz ujawniania istotnych informacji przez pracowników kilku przedsiębiorstw z lubelskiego i świętokrzyskiego, ułatwiających wygrywanie przetargów w zamian za korzyści majątkowe.          

W związku ze śledztwem w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wręczającej korzyści majątkowe za preferencyjne traktowanie, agenci CBA zatrzymali 11 zamieszanych w ten proceder osób, a wobec 5 z nich na wniosek Prokuratury Regionalnej w Lublinie nadzorującej śledztwo, sąd zastosował tymczasowy areszt z możliwością zamiany go na kaucje w wysokości od 70 do 300 tys. zł. ,,Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze”.                 

Szczegóły sprawy dotyczą nieuczciwej konkurencji w przemyśle ciężkim. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym w portalu cba.gov.pl:         

     
,,Wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele jednej z lubuskich spółek przekazywali finansowe gratyfikacje reprezentantom kilku firm działających w przemyśle ciężkim w zamian za udzielanie zleceń lub ujawnianie informacji istotnych w toku procedury wyboru dostawcy, a tym samym za czyny nieuczciwej konkurencji.     

           
Łączna wartość przekazanych korzyści majątkowych wyniosła co najmniej 390 tysięcy złotych. Ponadto ustalono, że wręczane korzyści były niejako legalizowane za pomocą pozornych umów o dzieło oraz rozliczane poprzez wystawianie fałszywych faktur przez współpracujące z grupą przedsiębiorstwo”.                                   

Opracowanie BC 

Na podstawie https://www.cba.gov.pl/pl/aktualnosci/4448,Lapowki-za-informacje-11-osob-zatrzymanych-przez-CBA.html

https://www.zachod.pl/216791/akcja-cba-jedenastu-zatrzymanych/
Obraz https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Centralne_Biuro_Antykorupcyjne

Dodaj komentarz